domowy-ziolowy-sposob-na-katar

Apsik – na zdrowie – niekoniecznie. Domowy sposób na katar.

Dla wielu z nas, gorsze od przeziębienia lub grypy są dolegliwości związane z katarem.

Pozornie taki katarek to tylko drobna niedogodność, jednak kto z nas nie przespał przez niego nocy?!

Co gorsza nie jest on wystarczającym powodem, aby nie pójść do pracy lub szkoły, a tam trzeba funkcjonować co najmniej poprawnie.

Co zrobić aby przeciwdziałać tym objawom?

Zazwyczaj bierzemy środek udrażniający górne drogi oddechowe, który zawiera pseudoefedrynę z gwajafenezyna. Pseudoefydryna obkurcza błonę śluzową w układzie oddechowym w tym i w nosie, a gwajafenezyna działać jako środek wykrztuśny. Jednak leki te nie zwalczają infekcji, tylko osłabiają jej skutki. Ich działanie nie jest zatem produktywne, a może powodować inne problemy  takie jak bóle głowy czy nudności przy pseudoefydrynie oraz zaparcia lub biegunki przy gwajafenezynie.

Zioła mogą stanowić naturalną alternatywę dla tych leków. I choć możemy potrzebować jednego leku na przekrwienie błony śluzowej nosa, a drugiego na zatorów w klatce piersiowej, tworząc jeden ziołowy napar możemy rozwiązać oba problemy. Możemy to zrobić, gdy łączymy sproszkowany imbir i korzeń lukrecji w jednej herbacie.

Siła tego wywaru wynika z faktu, że zarówno imbir jak i lukrecja pomagają w rozwiązaniu nierównowagi związanej z infekcją oddechową. Imbir pomaga leczyć stany zapalne w gardle i pomaga w zlikwidowaniu uczucie zatkanego nosa i kaszlu. Lukrecja natomiast pomaga w odkrztuszaniu. Koszt takiej herbatki jest niewielki. Korzeń lukrecji kosztuje ok. 2,50 zł/50 gr.

Herbatka zwalczająca objawy kataru – domowy sposób na katar

½ łyżeczki sproszkowanego korzenia imbiru
½ łyżeczki sproszkowanego korzenia lukrecji
plasterek cytryny – opcjonalnie

Zalać przegotowaną wodą, zaparzać przez 3 minuty. Pić 2-3 razy dziennie.

Print Friendly