clean eco

Atmosfera w domu – składniki ekologicznych środków czystości.

Atmosfera w domu to nie tylko ludzie w nim mieszkający, lecz jakość powietrza, którym oddychamy. Czy zdajesz sobie sprawę, jakie szkodliwe substancje chemiczne mogą się w nim znajdować? I nie chodzi to o zanieczyszczenia powietrza w zewnątrz, lecz o te, które są emitowane przez wyposażenie i środki czystości w naszym domu.

Kompendium substancji szkodliwych opisałam w poprzednim wpisie
Co nas truje w naszym domu

Dzisiaj chcę napisać o tym jak tanio i skutecznie możemy wyeliminować z naszego domu trucizny pochodzące ze środków tzw. chemii gospodarczej.

Czy zdajesz sobie sprawę jak niewiele potrzeba aby samemu przygotować w domu ekologiczne środki czystości? Że do ich przygotowania wystarczą zazwyczaj produkty dostępne w domu? Te podstawowe produkty to:

  1. Soda oczyszczona
  2. Soda kalcynowana
  3. Boraks
  4. Sok z cytryny
  5. Ocet
  6. Mydło roślinne lub Biały Jeleń w płynie
  7. Olejki eteryczne
  8. Sól

Ta lista jest naprawdę prosta, a można dzięki odpowiedniemu użyciu sprzątnąć mieszkanie, a co najważniejsze są to produkty, które nie szkodzą człowiekowi i środowisku ale też bardzo tanie.

clean eco

Z tych produktów wykonasz ekologiczne i zdrowe środki czystości

W miarę nabierania doświadczeń można tą listę rozbudować – w jednym z kolejnych wpisów.

Można też nabyć w sklepie ekologiczne środki czystości, jednak w większości przypadków są one sprowadzane z zagranicy i ich cena trochę – przynajmniej mnie – straszy.

Ja od ponad roku używam środków przygotowanych własnoręcznie. Po roku eksperymentów opracowałam też bardzo skuteczny, ekologiczny uniwersalny płyn do czyszczenia pod nazwą CleanEcoGarden w oparciu o wywar z Mydlnicy.

W następnym wpisie podam przepisy na naprawdę domowe środki czystości.

Print Friendly