bogactwo-smaku-i-zdrowia-ocet-jabłkowy

Bogactwo smaku i zdrowia ocet jabłkowy – zastosowanie.

Niewiele jest produktów, których zastosowanie jest tak  bogate i dobroczynne dla organizmu  jak ocet jabłkowy. Przepis na wykonanie – kliknij – Jak zrobić ocet jabłkowy.

1. Pij i doprawiaj potrawy.

  • ocet jabłkowy obniża poziom glukozy i może być pomocny dla diabetyków,
  • pomaga w utarcie wagi,
  • enzymy zawarte w occie jabłkowym wpływają pozytywnie na wzrost ilości „dobrych” bakterii w jelitach, oraz  może pomóc w uregulowaniu poziomu drożdży Candidia,
  • zapobiega chorobom żołądka,
  • rozpuszcza kamienie nerkowe,
  • obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu,
  • zabija komórki nowotworowe i ogranicza ich wzrost,
  • zmniejsza stan zapalny i leczy zapalenia stawów.
  • Ocet jabłkowy jest klasycznym składnikiem sosu sałatkowego.

Wszystkie powyższe korzyści są sprawdzone w badaniach, a więc autentycznie można poczuć pozytywne zmiany w organizmie.

Jak zażywać ocet jabłkowy doustnie: wymieszać 4  łyżeczki octu, 2 łyżeczki miodu w ½ szklanki letniej wody. Pij najlepiej na czczo.

2. Uwalnia od zgagi, wzdęć i gazów.

Ocet jabłkowy jest bardzo pomocny w redukcji gazów i wzdęcia. Wystarczy rozpuścić 1 łyżkę octu ½ szklanki wody lub herbaty ziołowej i wypić przed posiłkiem. Może on również pomóc złagodzić objawy zgagi. Gdy poczujesz, że nadchodzą objawy zgagi wypij dawkę wg przepisu podanego powyżej.

3. Przyczynia się do odkwaszenia organizmu.

Pomimo swojego kwaśnego smaku, ocet jabłkowy, faktycznie przyczynia się do odkwaszenia organizmu. Ta przemiana następuje w żołądku. Zakwaszony organizm jest podatny na wiele chorób, w tym raka.

4. Nietoksyczny spray do czyszczenia.

Większość artykułów tzw. chemii gospodarczej pełna jest agresywnych środków chemicznych. Ocet jabłkowy jest zaskakująco doskonałą, tanią alternatywę dla wielu produktów czyszczących. Pochłania zapachy i ma właściwości antybakteryjne.

Wystarczy zmieszać jedną część octu jabłkowego z jedną częścią wody w butelce ze sprayem. Nanieść roztwór na powierzchniach, takich jak drewniane podłogi, płytki łazienkowe, szafki i blaty, a następnie wytrzeć go szmatką.

5. Pielęgnacja włosów.

Ocet jabłkowy świetnie sprawdza się do płukania włosów. Sprawi, że włosy będą gładkie i lśniące (szczególnie włosy suche i zniszczone). Płukanie równoważy poziom pH skóry i włosów, co pomaga uszczelnić naskórek i sprawia, że włosy stają się gładsze. Może on pomóc również w łupieżu, oczyszcza skórę i włosy z resztek szamponu i brudów, łagodzi świąd i podrażnienia skóry głowy.

Wystarczy wymieszać dwie łyżki w szklance wody i spłukać nim włosy po płukaniu. Nie martw się, o zapach octu.  Rozwieje się zaraz po wyschnięciu włosów.

6. Pielęgnacja skóry.

Możesz użyć ocet jabłkowy  jako tonik ściągający, który pomoże zdetoksykować skórę twarzy. Wystarczy rozcieńczonym octem (stosunek 1:2) przemyć twarz.  To niesamowite, jak gładka jest skóra po zastosowaniu octu,  napina się i zmniejsza lub minimalizuje powstawanie zmarszczek i drobnych linii. Świetnie sprawdza się jako środek po goleniu.

7. Pomaga w oparzeniach.

Należy zawsze dążyć, aby uniknąć uszkodzenia skóry przez pobytu na słońcu dłużej niż 15 minut. Jeśli jednak spalisz swoją skórę na słońcu to możesz użyć octu  jabłkowego do neutralizacji oparzeń. Rozcieńczyć go w wodzie i połóż kompres na bolesną część skóry lub dodaj kubek octu do kąpieli.

8. Dezodorant.

Większość komercyjnych dezodorantów stanowią antyperspiranty, które blokują wydalanie potu. Pot jest jednak jednym z naturalnych sposobów detoksykacji Twojego organizmu. Blokując wydzielanie potu możesz zablokować zdolność organizmu do detoksykacji. Dodatkowo większość dezodorantów i antyperspirantów zawiera aluminium, wiele innych szkodliwych chemikaliów i zapachów syntetycznych. To może brzmieć trochę niedorzecznie, ale można stosować ocet jabłkowy jako naturalny dezodorant. Ocet jabłkowy pochłania i neutralizuje śmierdzące zapachy. Wystarczy przetrzeć wacikiem zmoczonym w occie pachy, a pochłonie on i zminimalizuje zapach ciała. Octowy zapach rozprasza się po wyschnięciu.

Ocet jabłkowy zawiera następujące witaminy i składniki odżywcze: witamina A, witamina B1, witamina B2, witamina B6, witamina C witamina E, betakaroten, fosfor, wapń inne minerały, aminokwasy, enzymy, pektynę jabłkowa, pierwiastki śladowe, bioflawonoidy.

Ocet jabłkowy jest produktem naturalnym, który warto mieć i stosować w swojej kuchni i domu.

Print Friendly