Ekologiczne środki czystości uzależniają, szczególnie te robione samemu i wtedy gdy widzisz, że z jednej strony są proste do zrobienia, a z drugiej, że efekt ich działania, jest rzeczywiście pozytywnie zaskakujący. Trzecim elementem podkręcającym atmosferę, jest to, że ich zrobienie jest rzeczywiście tanie.
Pranie, jest jednym z najczęstszych obowiązków domowych. Zużywamy dużo środków piorących, a co za tym idzie, dużo szkodliwych substancji – o tych substancjach przeczytasz więcej - Substancje szkodliwe w chemii gospodarczej.
Rozwiązaniem są ekologiczne środki czystości i dlatego ważnym jest abyśmy wiedzieli jak je stosować. Do przygotowania ekologicznego płynu do prania potrzebne są nam tylko trzy składniki. Przedstawię, jak zrobić to krok po kroku.
Ekologiczny płyn do prania – przepis
kostka – 100 g szarego mydła 1/2 szklanki boraksu 1/2 szklanki sody kalcynowanej 7,5 litra wodyWykonanie:
Szare mydło zetrzeć na tarce.
Starte mydło zalać 1 l wrzącej wody i mieszać trzepaczką, do całkowitego rozpuszczenia.
Odmierz po 1/2 szklanki boraksu i sody kalcynowanej. Rozpuścić w 1 litrze gorącej wody. Jest to ważne, aby te substancje rozpuścić przed dodaniem do mydła, ponieważ dodane bezpośrednio mogą się zważyć się.
Do mydła wlać rozpuszczony w wodzie boraks z sodą i mieszać do połączenia składników, a następnie gotować na małym ogniu 15 min.
Do wiadra wlać 1 litr gorącej (ok 60 stopni) wody i wlać mieszaninę mydlaną. Wymieszać i uzupełnić wodą do 7,5 litra. Można dodać 40 kropli olejku eterycznego. Pozostawić na noc lub do wystygnięcia, powstanie gęsty żel. Wlać do butelek po np. płynie do kąpieli. W zależności od ilości wkładu i stopnia zabrudzenia używać od 1/2 do 1 szklanki płynu na pranie.
Powodzenia
Podzielcie się swoimi opiniami na ten temat.
Dopisek: 07.01.2013.
Płyn ten jest wg mnie rewelacyjny do prania tkanin kolorowych. Używam go od ponad pół roku i jestem zadowolona z jego jakości.
Incoming search terms:
- jak zrobić płyn do prania
- ekologiczny płyn do prania
- eko plyn do prania z mydla
- naturalny plyn do plukania prania
- proszek do prania eko przepis
Co poradzić? Płyn wyszedł bardzo gęsty… Pomóżcie
Płyn ogólnie jest dosyć gęsty. Należy go przed wlaniem wstrząsnąć w butelce, wtedy jego gęstość się \”rozbija\”. Przy szczególnie brudnych rzeczach ważna jest wyższa temp. prania. Ja stosuję płyn od września ubiegłego roku. Płyn wlewam, gdy już pralka nabierze trochę wody. Trudne plamy nie do końca dopiera, jednak za drugim razem sprał nawet plamę od Yerba Mate, gdzie wcześniej komercyjne proszki nie mogły sobie z nią poradzić. Można też dodać wody utlenionej w formie tabletek jako odplamiacza. Ja na plamy i do wybielania stosuję nadwęglan sodu, który po zetknięciem w wodą tworzy tzw. \”aktywny tlen\”
dziękuję za rady, nadwęglan już zamówiłem
Czy można użyć sody oczyszczonej zamiast kalcynowanej?
Soda kalcynowana (piorąca) to nie to samo co soda oczyszczona. Można domowymi sposobami przekształcić sodę oczyszczoną na kalcynowaną poprzez wygrzewanie w piekarniku.
Czy tego plynu nie mozna zrobic w mniejszej ilosci a wiekszym stezeniu?
Niestety nie, gdyż byłby zbyt twardy, w tych proporcjach ma postać gęstego żelu. Jest on skuteczny i nie powoduje blaknięcia tkanin kolorowych. Piorę w nim głównie rzeczy kolorowe i czarne.
[...] 1. Ekologiczny płyn do prania, przepis jak zrobić. [...]
Właśnie robię płyn do prania, po testach napiszę co o nim myślę.