„Pogrupowano również osoby według zawartości glifosatu w moczu a stanem ich zdrowia. Osoby przewlekle chore miały znacznie wyższy poziom glifosatu w moczu niż osoby zdrowe. Glifosat (główny składnik Roundupu) był istotnie wyższy u osób, które spożywały konwencjonalną żywność w porównaniu z osobami, które spożywały żywność ekologiczną. ”
Krüger M, Schledorn P, Schrödl W, Hoppe HW, Lutz W, et al. (2014) Detection of Glyphosate Residues in Animals and Humans. J Environ Anal Toxicol 4: 210
W październiku, posłowie do Parlamentu Europejskiego, zgłosili się na badanie moczu, aby sprawdzić, czy glifosat jest obecny w ich organizmie. 48 eurodeputowanych z 13 krajów UE wzięło udział w badaniu. Według testu ELISA z akredytowanego laboratorium Biocheck w Niemczech: „Wszyscy uczestnicy badania mieli w wydalanym moczu glifosat.” Średnia zawartość glifosatu w moczu posłów wyniosła 1,7 mikrograma / 1litr i była17 razy wyższa niż norma europejską dla wody pitnej (0,1 mikrograma / litr).
Glifosat jest najczęściej używanym herbicydem (środkiem do usuwania chwastów w rolnictwie) na świecie. Jego producentem jest firma Monsanto. Zgodnie z informacjami na stronie producenta, jest to środek bezpieczny dla ludzi i zwierząt.
Z mapy wynika, że tylko niecałe 10 krajów na świecie nie stosuje Randupu.
A jak to wygląda w praktyce? Czy rzeczywiście Raoundap nie zagraża naszemu zdrowiu? Wręcz przeciwnie? Zagraża!!!
W 2015 roku działająca w ramach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) agencja ds raka IARC stwierdziła, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że glifosat jest substancją wywołującą raka wśród ludzi. Badania żywności i wody stwierdzają regularne występowanie w nich glifosatu. Badania naukowe twierdzą, że nie ma bezpiecznego poziomu tej substancji (co oznacza, że nawet śladowe ilości są niebezpieczne dla zdrowia). Glifosat najprawdopodobniej wpływa na organizm ludzki poprzez deregulację gospodarki hormonalnej.
Źródła badań:
1. Environmental Health Criteria
2. The teratogenic potential of herbicide …..
3. Non-Hodgkin lymphoma (NHL) and occupational exposure to agricultural pesticide…
5. Cancer incidence among glyphosate..
Mając to na uwadze, niektóre kraj europejskie wydały zakaz sprzedaży i stosowania Roundapu przez użytkowników – amatorów (Francja, Włochy), to krok w dobrym kierunku, lecz zbyt mały.
Grafika przedstawia w jaki sposób glifosat ze środka Roundup przedostaje się organizmu.
Firma Monsanto jest znana ze swoich trujących sprzedażowych „hitów” – np. podobna sytuacja miała miejsce ponad pół wieku temu, kiedy w latach 60-tych zakazano sprzedaży insektycydu DDT – stwierdzono wtedy negatywny wpływ na zdrowie ludzi, w tym niepłodność, nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego i odpornościowego. Jednak na taki krok zdecydowano się dopiero po ponad 20 latach obecności produktu na rynku. Inne produkty tej firmy są nie mniej kontrowersyjne: PCB, Polistyren, Dioksyny – Agent Orange. W 1960 Monsanto było wiodącym producentem Agent Orange herbicyd/defolian używany w Wietnamie jako broń chemiczna. Wewnętrzne notatki Monsanto pokazują, że korporacja dobrze wiedziała o problemie skażenia dioksynami Agent Orange, kiedy to sprzedała produkt rządowi Stanów Zjednoczonych (Do stosowania w Wietnamie), a mimo to nie wycofała się z transakcji.
W roku 2016 ukazał się raport organizacji Food Democracy Now dotyczący oddziaływania Rounapu na zdrowie i życie ludzi – pełen tekst rapotu do pobrania. FDN_Glyphosate_FoodTesting_Report_p2016
Raport zawiera zestawienie badanych produktów.