bentonit-wlasciwosci

Glinka bentonitowa – dlaczego warto mieć ją w domu?

Glinki lecznicze dzięki potężnej mocy usuwania trucizn z organizmu i zwiększeniu przyswajalności składników odżywczych były wykorzystywane już od wieków przez ludzi do poprawy zdrowia i dbania o piękno.

Ostatnio, glinki lecznicze, takie jak bentonit (montmorylonit) powoli zyskują uznanie i to nie bez powodu.

Co to jest bentonit i dlaczego warto go stosować?

Co to jest glinka bentonitowa?

Glinka bentonitowa, określana również jako montmorylonit, jest jedną z najbardziej skutecznych i silnych glinek leczniczych. Dobry jakościowo bentonit powinien mieć kolor szary  (kremowy lub na granicy białego jest nieco podejrzany). Jest bardzo drobnym proszkiem, aksamitnym w dotyku, bezwonnym w trakcie przechowywania nie zmienia zabarwienia. Istnieje kilka rodzajów bentonitu, jednak najważniejszymi są bentonit sodowy i bentonit wapniowy (różnią się mocą absorpcyjną).

Bentonit jest surowcem całkowicie naturalnym, powstającym ze skał wulkanicznych, którego głównym składnikiem jest minerał o nazwie montmorylonit. Nazwa jego pochodzi od nazwy miasta, w którym odkryto największe złoża bentonitu – Fort Benton, w stanie Wyoming. W Polsce występuje w okolicach Kielc i w Karpatach.

Glinka bentonitowa posiada unikalne właściwości ze względu na jej zdolność do tworzenia „ładunku elektrycznego” w stanie uwodnionym. Po zetknięciu się z wodą następuje rozkład struktury na pakiety, z których jedne posiadają na swojej powierzchni niewysycone ładunki elektryczne dodatnie a drugie ujemne. Kiedy zmiesza się go z wodą szybko pęcznieje, stając się podobny do gąbki, która silne absorbuje toksyn, w tym metale ciężkie.

Glinka bentonitowa jest częstym składnikiem produktów do detoksykacji i oczyszczania produktów. Glinka bentonitowa może być stosowana zewnętrznie jako okład, maseczka, do kąpieli oraz  do pielęgnacji skóry jak i wewnętrznie. Ma alkalizujący wpływ na organizm i kiedy zażywana jest prawidłowo, pomaga przywrócić równowagę bakterii w jelitach (kaolin jest składnikiem leków na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego np. Malox)

W czym więc może nam pomóc glinka bentonitowa?

 1. alergie skórne
 2. dostarcza minerałów do organizmu
 3. poprawa funkcjonowania układu pokarmowego, w tym leczenie wymiotów i biegunki
 4. poprawia przyswajalność witamin i minerałów
 5. detoksykuje organizm
 6. składnik preparatów do higieny jamy ustnej
 7. pielęgnacja skóry, w tym przyspieszenie gojenie ran
 8. minimalizacja pierwszych objawów ciąży
 9. bentonit stosowany wewnętrznie ma właściwości podobne do antybiotyków

Jak korzystać z glinki bentonitowej:

Bentonit (oraz inne glinki) warto posiadać w swojej domowej apteczce ziołowej. Możesz stosować je   zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie – Sprawdź przepisy.

bentonit-wlasciwosci

Print Friendly

Incoming search terms:

 • bentonit
 • bentonit zastosowanie
 • bentonit w kosmetyce

One thought on “Glinka bentonitowa – dlaczego warto mieć ją w domu?

Comments are closed.