hydrolaty_przepis_i_zastosowanie

Hydrolaty – sprawdź jak łatwo zrobić je w domu i stosować nie tylko w kosmetyce.

Czym są hydrolaty?

Hydrolaty, znane również jako wody kwiatowe, wytwarzane są z materiałów roślinnych poprzez ich destylację parą wodną. Hydrolaty mają właściwości podobne do olejków eterycznych, ale są znacznie mniej skoncentrowane dlatego mogą być bezpiecznie stosowane nawet u niemowląt i małych dzieci. W przeciwieństwie do olejków eterycznych gdzie „olejek dodaje się do wody” hydrolaty zawierają również substancje rozpuszczalne w wodzie, przez co mimo niższych stężeń ich skład jest bogatszy. Dzięki łagodniejszej formie nadają się do wszystkich zastosowań, w których olejki mogły by być zbyt silne, gdyż u większości hydrolatów stężenie nie przekracza 5% olejku.

Jak zrobić hydrolat w domu?

Składniki:

6 garści świeżych ziół lub 3 garście suszonych
ca 1/2 litra wody destylowanej
  1. Pośrodku dużego garnka emaliowanego lub ze stali nierdzewnej umieść na dnie odwróconą do góry nogami małą salaterkę ewentualnie czystą cegłę lub płaski kamień – na nim położysz naczynie, do którego skraplać się będzie hydrolat.

  2. Wokół salaterki umieść 6 garści świeżych aromatycznych ziół lub 3 garści suszonych. Można użyć jednego zioła lub zrobić mieszankę z kilku, którymi mogą być np.: lawenda – łodygi, liście i kwiaty; płatki róż; igły sosny; liście i kwiaty: bazylii, melisy, mięty pieprzowej, kocimiętki. Wszystkie te rośliny mogą być stosowane zarówno w postaci suchej lub świeżej.   hydrolat1

  3. Zalej rośliny wodą najlepiej destylowaną lub z filtra, tak aby były przykryte, jednak aby woda na zakryła salaterki.

  4. Na salaterce połóż miseczkę szklaną lub nierdzewną, jednak pamiętaj aby nie dotykała ona brzegów garnka (powinna być min. 3 cm przerwa). hydrolat2

  5. Umieść na garnku pokrywę górą do dołu tak, że wierzch pokrywy (ucho do łapania pokrywy) był skierowany na dół, do wnętrza garnka.

  6. Napełnij wgłębienie pokrywy lodem. Lepiej używać lodu w dużych kawałkach (np. woda zamrożona w pojemniku po jogurcie), gdyż wolniej się topią, jednak można użyć standardowych kostek lodu. Najlepiej jest włożyć lód do woreczka. hydrolat3

  7. Umieść garnek na kuchence i ogrzewaj na wolnym ogniu przez ok. 30 minut. Najlepiej aby temperatura wywaru nie przekroczyła 80 stopni C.  Para wodna powstała podczas gotowania skrapla się na pokrywce garnka i spływa do miseczki. Gdy skończysz ogrzewać garnek pozostaw go jeszcze z pokrywką, do momentu, aż wystygnie. Następnie przelej zawartość miseczki do buteleczki, najlepiej szklanej w ciemnym kolorze. Aby hydrolat jak najdłużej zachował swoje właściwości najlepiej przechowuj go w lodówce.

Możliwe sposoby stosowania hydrolatów u niemowląt i dzieci.

Nazwa zwyczajowa Nazwa botaniczna Zastosowanie
Rumianek pospolity

Matricaria chamomilla

atopowe zapalenie skóry, oparzenia słoneczne
Rumianek szlachetny (rumian rzymski)

Chamaemelum nobile

otarcia pieluszkowe, ząbkowanie, bezsenność, płacz, oparzenia słoneczne, łagodzi rany przy ospie wietrznej, do kapieli

Melisa

Melissa officinalis

ugryzienia owadów, otarcia pieluszkowe, ciemieniucha
Lawenda

Lavandula angustifolia

Bezsenność, uspokojenie, oparzenia słoneczne, atopowe zapalenie skóry, do kąpieli

Pelargonia

Pelargonium graveolens

oparzenia słoneczne, ugryzienia owadów, wysypki, zadrapania

Róża – płatki

Rose damascena

oparzenia słoneczne, podrażniona skóra, nudności

 

Możliwe sposoby stosowania u dorosłych.

 

Spray chłodzący – umieść hydrolat w atomizerze i rozpyl wokół twarzy lub ciała, aby odświeżyć i schłodzić zwłaszcza podczas podróży. W gorące dni ochłodę przyniesie hydrolat płatków róży i mięty pieprzowej. Kobietom w okresie menopauzy uderzenia gorąca osłabi hydrolat z płatków róża, geranium lub lawendy. Pamiętaj, że możesz możesz zmieszać hydrolaty. Lepszy efekt uzyskasz, gdy będziesz przechowywać go w lodówce.

Stosowanie na skórę – hydrolaty mają właściwości tonizujące i oczyszczające skórę. Pomagają w leczeniu ran, skaleczeń, otarć i owrzodzeń. Są na tyle silne, a zarazem na tyle delikatne, że można je stosować w strefach wrażliwych oraz u dzieci i niemowląt ze skórą wrażliwą. Przy ranach i skórze z problemami można stosować hydrolat z lawendy, rumianku, melisy lub kalanchoe. Można je również stosować po goleniu – zapobiegają podrażnieniu oraz wrastaniu włosków.

Balsamy i kremy - hydrolaty mogą być wykorzystywane do wytwarzania balsamów i kremów jako baza wodna lub dodatek. Można je również stosować do płukania do włosów. Tu zastosowanie znajdzie hydrolat z nagietka, lawendy czy płatków róży.

Niestrawność – pomoże na nią 1 łyżka hrdrolatu z mięty pieprzowej dodana do herbaty. Gdy dodasz do herbaty łyżeczkę miodu, napój ten będzie miała dodatkowo działanie antyseptyczne.

Płukanie gardła i jamy ustnej - stosowany do płukania zębów hydrolat z mięty pieprzowej odświeży oddech i poprawi stan dziąseł. Hydrolat z szałwii złagodzi ból gardła.

Oczy - jeśli twoje oczy są zmęczone wystarczy nasączyć płatki kosmetyczne hydrolatem z rumianku lub chabrów i zrobić okład na oczy na ok 10 minut. Możesz nimi również przemywać oczy.

Print Friendly

Incoming search terms:

  • schlodzony hydrolst jak zrobic

4 thoughts on “Hydrolaty – sprawdź jak łatwo zrobić je w domu i stosować nie tylko w kosmetyce.

  1. Viki pisze:

    A można użyć do stworzenia takiego hydrolatu ziół z torebki ?

  2. VerkaQ pisze:

    Musze stwierdzic ze fajnie sie czyta twoje artykuly :)

  3. Kasia pisze:

    O ja! Znalazłam tego bloga przez przypadek, ale tym wpisem spadłaś mi z nieba! Dziękuję!

  4. Ewelina pisze:

    No nie, spóźniłam się z produkcją hydrolatu z róży! :( W takim razie poczekam do następnego roku, a w tym jeszcze będę kupować ;)

Comments are closed.