Sosna pospolita jest najczęstszym gatunkiem występującym w Polskich lasach. A czy wiesz, że możesz z jej igieł przygotować aromatyczną i niesamowicie zdrową herbatę?
Herbata z igieł sosnowych zawiera znaczne ilości witaminy C, witaminy A i flawonoidów, które sprawiają, że jest to napój tonizujący o smaku cytrusowym. Najlepsze jest to, że zielone igły sosny można pozyskiwać bez trudu przez cały rok, dlatego szczególnie warto pić ją zimą, gdy ograniczony jest dostęp do innych roślin zielnych.
Kiedy to piszę, siedzę przy biurku na którym stoi parująca filiżanka sosnowej herbatki, a jej smak i zapach poprawiają nastrój i działają relaksująco. Herbatka z igieł sosny ma cytrusowy smak z nutką żywicy.
Igły sosny zawierają 4 razy więcej witaminy C niż świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy, ale mniej niż owoce dzikiej róży. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie i posiada duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Igły sosnowe są również bogate w witaminę A i bioflawonoidy.
Badania wykazały, że igły sosny hamują wzrost komórek białaczkowych, chronią przed oksydacyjnym uszkodzeniem DNA i apoptozą indukowaną przez rodniki hydroksylowe. Mają działanie farmakologiczne antyoksydacyjne, antyproliferacyjne i przeciwzapalne. Badania te określiły również, że najlepszą metodą ekstrakcji w celu uzyskania wysokich poziomów proantocyjanidyn i ekstraktu antyoksydacyjnego z igieł sosnowych jest gorąca woda.
Herbata z igieł sosny – przepis
Składniki: 2 łyżki świeżych igieł sosnowych 1 szklanka przegotowanej, gorącej wody miód do smakuInstrukcja
Zbierz świeże i zdrowe (bez przebarwień i z dala od dróg) igliwie z gałęzi sosny. Składnikiem herbatki jest tylko zielona część igły – bez dolnej brązowej osłonki. Opłucz igły w zimnej wodzie. Używając nożyc do ziół lub ostrego noża, potnij igły sosny na mniejsze kawałki. Umieść pocięte igły sosny w sitku do herbaty. Zalej przegotowaną wodą, przykryj i parz przez 5 minut. Wyjmij sitko z kubka. Dodaj miód i pij herbatkę, gdy jest ciepła.