boso_trampki_stres

Jak poradzić sobie ze stresem i wzmocnić system nerwowy – cz.1

Październik i listopad to miesiące, które zazwyczaj nie wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie oraz układ nerwowy.

Układ nerwowy jest zaangażowany we wszystkie procesy, które odbywają się w naszym organizmie od regulacji oddychania poprzez kontrolowanie ruchów i procesu trawienia do regulacji temperatury ciała.

Wszelkie nieprawidłowości w działaniu układu nerwowego mogą poważnie wpływać na jakość naszego życia. Objawy jakie odczuwamy z tego powodu, zależą od tego, która część systemu nerwowego jest nadmiernie obciążona i mogą mieć one charakter łagodny lub ciężki.

Objawy najczęściej występujące to duszność, bóle głowy, nadmierne pocenie się, osłabienie mięśni, słabą pamięć, trudności z koncentracją, drżenie, ból, drętwienie i uczucie pieczenia w dłoniach i stopach.

Problemy z układem nerwowym mogą mięć też związek ze słabym krążeniem krwi, urazem lub uciskiem nerwów lub być skutkiem ubocznym stosowania leków, substancji toksycznych lub wynikiem niedoborów żywieniowych witamin B6, B12 i magnezu.

Przewlekły stres zwiększa też aktywności układu współczulnego i wpływa na autonomiczny układ nerwowy. Rezultatem tego jest nadpobudliwość, wzmożony wysiłek układu sercowo-naczyniowego, napięcie mięśni i nasilenia innych procesów w organizmie, co prowadzi do między innymi degeneracji komórek nerwowych.

Aby zmniejszyć ryzyko powstania zaburzeń związanych z funkcjonowaniem układu nerwowy, ważnym jest to, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie. Dzięki kilku zmianom w stylu życia, możesz wzmocnić swój układ nerwowy, a poniżej 10 sposobów w jaki sposób możesz to zrobić.

10 sposobów na wzmocnienie układu nerwowego:

1. Głębokie oddychanie

Oddychamy przez całe życie, ale nie potrafimy prawidłowo oddychać. Głębokie oddychanie jest prostą i skuteczną techniką radzenia sobie ze słabym układem nerwowym. Pomaga ono zrelaksować się i zmniejsza stres.

Ponadto, głębokie oddychanie poprawia zdolności uzdrawiania organizmu i przeciwdziała skutkom stresu i niepokoju.

Jak należy prawidłowo oddychać:

  1. Połóż się lub usiądź w wygodnej pozycji, kładąc ręce na brzuchu.
  2. Weź głęboki wdech przez nos, rozszerzając swój brzuch, a następnie wypełniając płuca powietrzem.
  3. Wstrzymaj oddech na 3 sekundy, a następnie wydech powoli przez usta całkowicie opróżnij płuca.
  4. Kontynuuj głęboki wdech i wydech przez 5 do 10 minut.
  5. Najlepsze są krótkie sesje głębokiego oddychania 2 lub 3 razy dziennie.

2. Chodzenie boso

Chodzenie boso po wilgotnej ziemi, miękkiej trawie lub piaszczystej plaży przez około 30 minut dziennie może wywrzeć znacznie korzyści dla Twojego systemu nerwowego i ogólny stan zdrowia.

Badania opublikowane w 2012 w Journal of Environmental and Public Health, podkreślają wielorakie korzyści z chodzenia boso takie jak poprawa lepkości krwi, zmienności rytmu serca, dynamiki kortyzolu, spokojnego snu, zmniejszenia poziomu stresu oraz równowagi autonomicznego układu nerwowego.

Zaleca się szczególnie chodzić boso po trawie, szczególnie w godzinach porannych, aby zrównoważyć układ nerwowy.

3. Światło słoneczne

Światło słoneczne poprzez indukowanie produkcji witaminy D ma korzystny wpływ na układ nerwowy.

Badania opublikowane w roku 2013 w Pharmacological Reports przedstawiają związek pomiędzy niedoborem witaminy D, a zwiększonym ryzykiem zachorowania na choróby ośrodkowego układu nerwowego, a w szczególności schizofrenię i stwardnienie rozsiane.

Również badanie opublikowane w roku 2009 w Psychoneuroendocrinology, podkreśla wpływ witaminy D3 na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego w odniesieniu do schorzeń układu nerwowego i jego starzenia.

Najkorzystniej jest korzystać ze słońca rano, bez użycia filtrów przeciwsłonecznych na 10 do 15 minut dziennie, co stymuluje produkcję witaminy D.

Ważna jest również dieta bogata w witaminę D, np. łosoś, tuńczyk, tran, mleko, jaja.

Print Friendly

Incoming search terms:

  • jak wzmocnić układ nerwowy