wyrób mydła w domu przygotowanie

Jak zrobić mydło w domu – przygotowanie cz.1

Wytworzenie samodzielnie mydła w domu daje dużo satysfakcji.  

Dzięki temu możesz kontrolować i dobierać według własnych potrzeb jego skład i odkrywać niekonwencjonalne połączenia. Dodatkowo, nie ma w tym mydle SLS-ów i innych mogących szkodzić naszemu zdrowiu i urodzie substancji.

Zrobienie mydła jest wg mnie łatwiejsze, niż zrobienie średnio trudnego ciasta. Artykuł zawiera informacje na temat produkcji mydła od podstaw przy użyciu tzw. metody zimnego procesu.

1. Wybierz składniki.

Mydło powstaje w procesie zmydlania tłuszczu przez zasadę (ług), najczęściej jest nim wodorotlenek sodu (znany jako kret do udrażniania rur). Do zrobienia mydła potrzebujemy więc 3 składników: tłuszczów, ługu i wody najlepiej destylowaną. Gdy te substancje zostaną ze sobą połączone w odpowiedniej temperaturze następuje proces zmydlania oraz utwardzania mydła. Ja używam 2 rodzajów tłuszczu, które są wg mnie jednym z najlepszych połączeń, biorąc pod uwagę  uzyskaną jakość, przy zachowaniu dostępności i przystępnej cenie (jednak można używać innych połączeń):

  • smalec – ja używam takiego wytopionego z wieprzowej słoniny, którą dostaję od znanego gospodarza. Wiem, że świnka jest karmiona w sposób tradycyjny, bez chemii przyspieszającej jej wzrost. Smalec ma kilka zalet: jest łatwo dostępny, zapewnia dobrą pianę, mydło jest dojrzałe po ca 3 tygodniach, nadaje mydłu delikatność i stanowi „dobry krem” nawilżający do skóry. Jednak stosowany samodzielnie sprawi, że mydło będzie zbyt miękkie, dlatego warto go łączyć z innymi olejami, które utwardzają mydło a takim olejem jest
  • oliwa z oliwek – jest drugim doskonałym składnikiem do stosowania w produkcji mydła. Mydło z nią tworzy warstwę „oddychającą” na skórze, zapobiegając utracie wewnętrznej wilgoci. W trakcie wytwarzanie mydła powstają niewielkie, jedwabiste pęcherzyki. Nadaje mydłu twardość. Oliwa z oliwek była używana od wieków do wyrobu tradycyjnych mydeł „Kastylijskich”. Może być stosowany w dowolnej ilości w recepturze mydła, jednak zbyt duże jej ilości sprawią, że na początku mydło długo będzie miękkie oraz wydłuży się proces dojrzewania nawet do ok. 2 miesięcy. Można też stosować  oliwę z wytłoczyn z oliwek.

2. Przygotuj obszar roboczy.

Mydło najlepiej robić w kuchni, ponieważ trzeba zważyć i podgrzać składniki. W robieniu mydła wykorzystywany jest wodorotlenek sodu. Jest on niebezpieczną substancją chemiczną, więc trzeba mieć pewność, że dzieci i zwierzęta nie znajdują się w pobliżu podczas pracy. Aby zabezpieczyć balaty kuchenne dobrze jest rozłożyć na nim gazety lub ręczniki papierowe. A oto lista przyrządów, które będą nam potrzebne, są to sprzęty, które zazwyczaj już posiadamy:

  • Okulary, maseczka i gumowe rękawice – zabezpieczenie od ługu.
  • Waga do ważenia składników.
  • Duży garnek ze stali nierdzewnej lub emaliowany. Nie stosować aluminium czy teflonu.
  • Szklany lub plastikowy dzbanek, aby przygotować mieszaninę wody i ługu.
  • Kubki lub miarki ze szkła lub tworzywa sztucznego.
  • Plastikowa łyżka lub silikonowa szpatułka .
  • Blender.
  • Termometr kuchenny.
  • Foremki, mogą być tradycyjne (trzeba wyłożyć papierem do pieczenia) lub silikonowe. Można też użyć korytko drewniane lub pudełko po butach – też należy je wyłożyć papierem.  Najbardziej wygodne są foremki silikonowe, jednak ich zakup to większy wydatek.
  • Ręczniki papierowe lub stare ścierki do czyszczenia.
  • Ocet spirytusowy – neutralizuje działanie ługu.

3. Poznaj zasady bezpieczeństwa pracy z ługiem.

O tym należy pamiętać podczas pracy z ługiem lub surowym mydłem, zanim będzie ono gotowe do użytkowania:

  • Ług nigdy nie powinien dotknąć skóry, gdyż może ją spalić.
  • Należy nosić okulary ochronne i rękawiczki w każdym czasie w trakcie pracy z ługiem i surowym mydłem.
  • Aby uniknąć wdychania oparów w trakcie łączenia go z wodą należy zapewnić wentylację w pomieszczeniu (otwarte okno) oraz stosować maseczkę.
  • Trzymać w pobliżu ocet i w przypadku rozlania ługu użyć go – zneutralizuje jego działanie.

Zobacz film o przygotowaniach do zrobienia mydła – proszę o wyrozumiałość, to moje pierwsze doświadczenia z kamerą ;)

 

W następnym artykule znajdziesz kolejne informacje jak zrobić mydło. W poprzednim artykule znajdziesz mity na temat wytwarzania mydła w domu.

 

wyrób mydła w domu przygotowanie

 

Print Friendly

4 thoughts on “Jak zrobić mydło w domu – przygotowanie cz.1

  1. magdolek pisze:

    witaj, mam pytanko. poniewaz pierwszy raz zabieram sie za zrobienie mydelka, mam kilka pytan, jednak jedno zastanawia mnie najbardziej. czy gotową mydlana mase ktorą moge juz wylac do foremek, moge jeszcze raz rozpuscicw kąpieli wodnej, tak aby wykorzystac ja ponownie? pozdrawiam magdolek

    1. Alicja L pisze:

      Nie za bardzo rozumiem to pytanie. Z tej masy powstanie mydło, więc po co dodawać wody, tym bardziej, że zmieniłoby to proporcje, tak bardzo ważne przy wyrobie mydła. Prosiłabym o doprecyzowanie tego pytania, bo może nie do końca je zrozumiałam. Pozdrawiam Alicja

  2. [...] dowiedzieć się więcej o przygotowaniu do zrobienia mydła przeczytaj Jak zrobić mydło w domu cz1 i Mity na temat zrobienia mydła w [...]

Comments are closed.