zielony dom

Co nas truje w naszym domu?

Czy zdajesz sobie sprawę z tego ile szkodliwych substancji zawierają powszechnie stosowane środki czystości? Poniżej, krótkie kompendium o najczęściej stosowanych, trujących składnikach występujących w chemii gospodarczej.

Amoniak:  silnie toksyczny, składnik środków czyszczący do łazienek oraz uniwersalnych płynów czyszczących, silnie trujący w zależności od stężenia powoduje podrażnienia układu oddechowego, kaszel, w wysokich stężeniach powoduje śmierć.
Chlor: silnie trujący, utleniacz, stosowany w wybielaczach do prania, detergentach do zmywarka, płynach i proszkach do czyszczenie wanien, kabin i kafelek; był stosowany jako gaz bojowy podczas I Wojny Światowej, gdyż działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe co prowadzi do obrzęku płuc, a przy dużych stężeniach nawet śmierci. Ciągłe przebywanie w pomieszczeniach o niskim nawet jego stężeniu osłabia płuca i zwiększa podatność na inne choroby.

Szukaj produktów wolnych od chloru.

Szukaj produktów wolnych od chloru.

Rozpuszczalniki syntetyczne: Te chemikalia pojawiają się w składzie uniwersalnych środków czyszczących, płynów do szyb i luster, środkach do czyszczenia metali, piekarników, dywanów. Znaleźć tu można cały alfabet chemiczny w tym:  glikol etylenowy, chlorek etylenu , cellosolve butylu, 2 – butoksyetanol. Są to substancje bardzo szkodliwe, mogące powodować kwasicę metaboliczną, uszkodzenia nerek, wątroby, mózgu.
Glikol etylenowy , na przykład wymieniony jest na liscie z 1990 r. – Clean Air Act – jako substancja niebezpieczne zanieczyszczająca, powietrze mogąca prowadzić do wystąpienia raka.
Formaldehydy: zawierają np. zwykłe dezodoranty, środki odkażające i bakteriobójcze są one powszechne w produktach gospodarstwa domowego takich jak kleje, farby płyty wiórowe, oraz wiele innych. EPA klasyfikuje formaldehydy jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy u ludzi . Środek drażniący układ oddechowy, wywołujący alergię.
Fosforany: choć stopniowo wycofywane z środków piorących i czyszczących innych krajach, w Polsce brak jest przepisów ograniczających w tym zakresie. Zaburzają one równowagę ekosystemu, powodując nadmierny rozkwit glonów w wodzie. Do objawów nadmiaru fosforu w organizmie należą: niewydolność nerek, zwiększona zachorowalność na raka płuc, a także różnego rodzaju alergie.

toksyny
Perchloroetylen: występujący w środkach czystości, klasyfikowany jako substancja niebezpieczna – zanieczyszczenie powietrza . Uznany za prawdopodobny czynnik rakotwórczy przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem, powoduje długo utrzymujące się zmiany w środowisku wodnym

Inne substancje chemiczne, w tym ftalany i alkilofenole oksyetylenowe ( APE ), wzbudzają kontrowersje , gdyż niektóre badania zaliczyły je jako wywołujące nowotwory i choroby układu rozrodczego. Ftalany, składnik  zawarty w powszechnie w dodatkach zapachowych: dezodoranty, lakiery, perfumy, szampony. Alkilofenole często występują w detergentach, zmiękczaczach tkanin, oraz produktach do kąpieli.

Print Friendly

4 thoughts on “Co nas truje w naszym domu?

  1. [...] już o tym jak szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska mogą być środki komercyjne – Substancje szkodliwe, co nas truje w chemii gospodarczej – zobacz artykuł, dlatego dzisiaj podaję przepisy na proszek i tabletki do [...]

  2. [...] 7. Co nas truje w naszym domu? [...]

  3. [...] Pranie, jest jednym z najczęstszych obowiązków domowych. Zużywamy dużo środków piorących, a co za tym idzie, dużo szkodliwych substancji – o tych substancjach przeczytasz więcej - Substancje szkodliwe w chemii gospodarczej. [...]

  4. [...] Pranie, jest jednym z najczęstszych obowiązków domowych. Zużywamy dużo środków piorących, a co za tym idzie, dużo szkodliwych substancji – o tych substancjach przeczytasz więcej – Substancje szkodliwe w chemii gospodarczej. [...]

Comments are closed.