Ten drobny kwiatek pomaga leczyć rany.

Na rany – dziurawiec.

Dziurawiec zwyczajny wcale nie jest taki zwyczajny. Jego drobne żółte kwiatki posiadają olbrzymią moc leczenia wszelkiego rodzaju ran. Jednym ze sposobów ich leczenia jest olej z dziurawca, którego przygotowanie samemu pokażę w dzisiejszym wpisie.

Dziurawiec już w starożytności cieszył się dużym szacunkiem wśród zielarzy. Regeneruje nerwy, leczy zapalenie nerwów, pomaga w depresji, bezsenności neurastenii. Goi wszelkiego rodzaju rany, w tym oparzeniowe, wszelkie zranienia, trudno gojące się rany, obrzęk gruczołów.

Ten drobny kwiatek pomaga leczyć rany.

Ten drobny kwiatek pomaga leczyć rany.

Dziurawiec można nazbierać samemu na początku lipca, jeżeli byście się spóźnili to można przyciąć go ok. 10 cm nad ziemią i wtedy w sierpniu można dokonać ponownego zbioru. Zbieramy tylko kwitnące kwiaty.

Olej z dziurawca – jak zrobić krok po kroku

Słoik świeżo zerwanych kwiatów dziurawca
Oliwa z oliwek lub olej lniany
 
Do przygotowania oleju potrzebujemy kwiatów dziurawca.

Do przygotowania oleju potrzebujemy kwiatów dziurawca.

Kwiaty w słoiku powinny być luźno ułożone. Zalewamy je oliwą z oliwek tak, aby kwiaty były w całości przykryte. Odstawiamy w ciepłe, nasłonecznione miejsce na 6-8 tygodni. Olej po pewnym czasie zrobi się czerwony (2-4 tygodni), to znak, że proces powstawania oleju przebiega prawidłowo. Wydziela się z kwiatów hyperycyna.

Zalane oliwą kwiaty dziurawca.

Zalane oliwą kwiaty dziurawca.

Zastosowanie

Olej ten zachowuje swoje właściwości przez okres 2 lat. Stosuje się go w leczeniu otartych ran, świeżych zranieniach, krwawych wylewach, obrzękach gruczołów. Jest skutecznym środkiem do nacierań przy bólach pleców, mięśniobólu lędźwiowym (lumbago), rwie kulszowej, reumatyzmie. Pomaga w leczeniu ran oparzeniowych zarówno słonecznych jak i od wrzątku, jednak w takim wypadku skuteczniejszym rozwiązaniem jest zalanie kwiaty olejem lnianym. Dodatkowo bardzo korzystnie wpływa na skórę. Polecam od kilka razy w tygodniu (jednak tylko zimą i na noc) przetrzeć sobie wacikiem nasączonym tym olejem twarz. Wygładza skórę, nie powoduje podrażnień i rewelacyjnie odświeża. Podczas stosowania dziurawca nie powinno dokonywać się ekspozycji tych miejsc na działanie promieni słonecznych, gdyż wywołuje to plamy. Jest to wynikiem, że jedną z substancji leczniczych zawartych w dziurawcu jest hyperycyna, która wchodzi w reakcję z promieniami słonecznymi.

Polecam zrobienie tego oleju. Jest on bardzo pomocny w domowych apteczkach.

Print Friendly