Przez tysiące lat ludzie oświetlali pomieszczenia stosując naturalne substancje np. oliwę lub wosk pszczeli. W ostatnim stuleciu do produkcji świec na masową skalę, zaczęto stosować parafinę, która jest mieszaniną węglowodorów nasyconych powstających z ropy naftowej po oddestylowaniu olejów smarowych. Parafina, wytrąca się w tym procesie, a następnie jest poddawana procesom „uszlachetniania” – między innymi wybielania adsorbentami np. benzenem oraz aromatyzowania syntetycznymi substancjami zapachowymi. W trakcie spalania parafiny powstaje sadza oraz do powietrza przedostają się toksyczne pozostałości z jej przetwarzania. Gdyby nie to „uszlachetnianie” zapewne nigdy nie zapaliłabyś w domu świeczki z parafiny, ze względu na nieprzyjemny zapach podobny do spalin samochodowych.
Badania potwierdzają, że dym z parafiny niekorzystnie wpływa na organizm1, gdyż podczas spalania świec parafinowych w zamkniętych pomieszczeniach, są uwalniane niebezpieczne substancje, do których zaliczają się alkany, alkeny, ketony, toluen czy benzol.
JEŻELI CHCESZ W DOMU UŻYWAĆ ŚWIECZEK, TO PAMIĘTAJ, ŻE DLA TWOJEGO ZDROWIA NAJLEPSZE SĄ ŚWIECZKI Z WOSKU PSZCZELEGO.
Choć obecnie nie musimy używać świec do oświetlania pomieszczeń, warto wiedzieć, że bardzo korzystna dla naszego zdrowie jest zapalona świeczka z naturalnego wosku pszczelego. Świeczka taka wpływa korzystnie na mikroklimat pomieszczenia, gdyż ujemnie jonizuje powietrze. Za powstawanie jonów dodatnich w naszym otoczeniu odpowiadają różne czynności takie jak palenie papierosów, używanie urządzeń takich jak telewizory , komputery, kuchenki mikrofalowe itd., które odpowiedzialne są za powstanie w naszym otoczeniu tzw. elektrosmogu. Jony ujemne to zwykle cząsteczki tlenu, które otrzymały elektron. Jony ujemne w powietrzu przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń i dają im ładunek ujemny, a obciążone cząsteczki upadają na powierzchnię ziemi (podłogi w przypadku pomieszczeń). Logiczne zatem, że chcemy być w otoczeniu jonów ujemnych, które chronią nasze zdrowie i sprzyjają dobremu samopoczuciu. Dodatkowo zapalona świeczka ona działania przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Dzięki uwalnianiu się w trakcie spalania naturalnych substancji, wpływa ona pozytywnie na układ nerwowy, dodając energii i optymizmu. Aby uzyskać takie efekty, zaleca się, aby w pomieszczeniu palić taką świeczkę ok. 1 godziny.
Oczywiście można kupić taką świeczkę, ja jednak polecam wykonać ja samemu. Zakup 1/2 kg wosku to koszt ok. 20 zł, a to pozwoli na zrobienie zapasu na ok. pół roku.
Jak łatwo zrobić w domu świeczkę z wosku pszczelego krok po kroku opiszę w kolejnym wpisie.
Właściwości prozdrowotne świec z wosku pszczelego:
- podczas spalania wydzielają delikatny miodowo – propolisowy zapach
- jonizują ujemnie powietrze, czyli neutralizują negatywne promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne i elektryczne
- spalają się bezdymowo
- działają kojąco i relaksująco, wprowadzając nastrój ciepła i spokoju
- neutralizują zapach dymu tytoniowego
- wydzielane z płomienia świecy woskowej ujemne jony oczyszczają powietrze łagodząc dolegliwości nieżytu górnych dróg oddechowych, chorób płuc, astmy, alergii, kataru
- charakteryzują się ładnym i oryginalnym wyglądem czystego produktu pochodzącego z natury
Źródło:
1 Dreisbach R.H., Robertson W.O. (1995) Vademecum zatruć. Zapobieganie, rozpoznawanie i postępowanie. 3.ed. Warszawa, PZWL.
[...] Naturalnie rozświetl mrok – dlaczego i jak zrobić w domu lecznicze świeczki z wosku pszczelego … [...]