ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy – na co i jak go stosować.

Ocet jabłkowy należy do produktów, które zawsze znajdują się w moim domu, gdyż dostarcza organizmowi około 50 biopierwiastków.

W okresie jesienno-zimowym obowiązkowo pijam go na czczo z miodem i wodą, dzięki czemu już drugi rok z rzędu nie cierpiałam na żadną infekcję zimową.

W ubiegłym roku podałam już przepis na ocet jabłkowy i podstawowe możliwości jego zastosowania.

Ze względu na  wszechstronność jego zastosowania dzisiaj przedstawię więcej możliwości jego wykorzystania.

Angina. 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu wymieszać w 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Płukać gardło bardzo powoli. Wypijać kilka łyżeczek tej mieszanki, co kilka minut bardzo powoli połykając. Powtarzać płukanie 4 razy dziennie. W przypadku wrażliwego, delikatnego gardła, np. u młodzieży do 15 roku życia, zaleca się płukanie jeden raz rano, a drugi wieczorem, i tylko po l łyżeczce octu jabłkowego. Dzieciom do 5 roku życia zaleca się popijanie l łyżeczki octu jabłkowego z dodatkiem l łyżeczki miodu i 3 łyżeczek ciepławej wody. Połykanie po-winno być bardzo powolne.

Astma. Nacierać klatkę piersiową czystym octem jabłkowym lub jeżeli naskórek jest kruchy, zmieszanym w równej części z naparem kwiatu lawendy. Płynu tego można używać też do okładów na klatkę piersiową i plecy. Najlepiej do tego celu nadaje się lniana ściereczka. Stopy i golenie należy owinąć suchym ręcznikiem, szalem albo chustą wełnianą. To leczenie może być stosowane w chwilach kryzysu i na początku ataku duszności.

Bezsenność. Po posiłku rano i wieczorem pić 2 łyżeczki octu jabłkowego z 2 łyżeczkami miodu na 1/2 szklanki wody przegotowanej.

Bóle głowy. Przyłożyć na czoło kompres z gazy namoczonej w roztworze wodnym: 1/2 szklanki wody zimnej, 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu. Zmienić okład gdy się nagrzeje. Taki kompres można również przyłożyć na kark.

Dermatozy. (choroby skórne suche ze złuszczaniem lub lekko ociekające). Nie przemywać mydłem. Miejsca chore myć roztworem złożonym z 1/3 octu jabłkowego, 1/3 wywaru z korzenia łopianu i 1/3 oleju z migdałów słodkich lub oliwy z oliwek. To wszystko powinno być dobrze zemulgowane. Kawałkiem gazy wklepać w chorą skórę. Po osuszeniu przyłożyć trochę kremu witaminowego. Zabieg ten powtarzać rano i wieczorem.

Kaszel. Brać co dwie godziny l łyżeczkę syropu o składzie: świeży sok z 1/2 cytryny z taką samą ilością octu jabłkowego, l łyżka miodu akacjowego i l łyżeczka gliceryny. Wymieszać do uzyskania syropu, który okaże się bardzo smaczny. Mieszanina taka powinna być zużyta w ciągu 14 godzin. W przypadku silnego kaszlu należy zażywać l łyżkę syropu co 2 godziny w ciągu całego dnia, a w przypadku napadu kaszlu także w nocy. Dzieci powyżej lat 2 mogą zażywać ten syrop co godzinę, ale w zmniejszonej ilości (1/4 łyżeczki 3 razy co godzinę rano i podobnie po południu). Syrop ten jest bardzo cenny w przypadku zapalenia tchawicy i kokluszu, gdyż uspokaja ataki kaszlu.

Katar sienny (alergiczny). Profilaktycznie można używać l łyżeczkę miodu rozmarynowego lub tymiankowego przed posiłkami. Wieczorem przed snem wypić roztwór 2 łyżeczek miodu akacjowego z l łyżeczką octu jabłkowego i odrobiną wody mineralnej. Po 2,5 miesiącach zaleca się popijać codziennie l szklankę wody mineralnej z 2 łyżeczkami miodu i 2 łyżeczkami octu jabłkowego z dodatkiem 5-10 kropli świeżego soku cytrynowego. Kontynuować leczenie profilaktyczne. Całą kurację można przerwać po 2 tygodniach, gdyż w zasadzie groźba kataru siennego została w ten sposób oddalona.

Kurcze mięśni. Przyłożyć do miejsc bolesnych zimne kompresy z roztworu wody i octu jabłkowego w równych częściach. Wodę można zastąpić wywarem z melisy.

Liszajec. Gdy pokażą się pryszcze, na krosty stosować okłady z gazy namoczonej octem jabłkowym. Po 2-3 dniach liszajec zniknie. Liszajec jest zakaźną chorobą skórną.

Na niepokój i lęki. Codziennie rano po przebudzeniu zażywać 2 łyżeczki octu jabłkowego z naparem z tarniny lub połową szklanki wody. Brać przez 3 tygodnie w ciągu miesiąca od dnia nowiu księżyca. Wiadomo, że światło księżyca w przeciwieństwie do światła słonecznego wywołuje niepokój.

tn_IMG_7443

Nudności, mdłości. Gdy zaczną się nudności, zaleca się wypić roztwór l łyżeczki octu jabłkowego na 1/2 szklanki wody przegotowanej. Gdy nudności są spowodowane przez ciążę, wypić rano po przebudzeniu l łyżeczkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki wody mineralnej i zjeść suchy biszkopt (suchar). Jeżeli nudność występuje po każ-dym posiłku, należy po jedzeniu wypić l łyżeczkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki naparu z melisy.

Oparzenia. Aby uniknąć pęcherzy, należy możliwie najszybciej nasycić oparzone miejsce czystym octem jabłkowym. Stosować także przy oparzeniach słonecznych.

Pęknięcia skóry. Nie przemywać mydłem. Do chorego miejsca przyłożyć mieszaninę z równych części gliceryny, octu jabłkowego i wywaru lub soku z korzenia łopianu. Mieszaninę przygotować ponownie po 2 dniach i stosować do zabliźnienia rany.

Pokrzywka. Z chwilą wystąpienia objawów, popijać co godzinę przez 3 godziny l łyżeczkę octu jabłkowego z 1/4 szklanki wody mineralnej. Dzieciom podawać połowę tej porcji. Miejsca dotknięte pokrzywką zwilżać roztworem: wywar z pokrzyw świeżych lub suszonych (l litr wody na garść pokrzyw; wyparować wodę) plus 3 łyżki octu. Ostudzić, smarować wielokrotnie.

Rana. Zmyć ranę roztworem z octu jabłkowego i naparu z kwiatów bzu czarnego w równych ilościach. Przyłożyć kompres z tego roztworu.

Rana cięta. Oczyścić ranę roztworem złożonym w 75 proc. z octu jabłkowego i w 25 proc. z wody solonej. Polewać powoli ranę aż do usunięcia wszystkich nieczystości. Przyłożyć do rany płatek kwiatu lilii białej nasiąkniętej octem jabłkowym. Przykryć gazą i zrobić opatrunek. Zamiast płatka lilii można przyłożyć warstwę gazy nasiąkniętej octem jabłkowym.

Trawienie niedobre. Po spożyciu posiłku o dużej zawartości białka i tłuszczów zaleca się wypić l łyżkę octu jabłkowego z 1/4 szklanki wody musującej (gazowanej). W przypadku niestrawności spowodowanej nieświeżym produktem pić l łyżkę octu w 1/4 szklance wody.

Ukąszenie owada. Przyłożyć okład z octu jabłkowego. Ocet ulotni się. Należy wiec okład powtórzyć.

Wrażliwość na zimno. Zaleca się hartowanie organizmu przez branie 2-3 razy w tygodniu kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem l litra octu jabłkowego i l kg soli morskiej. Ponadto należy codziennie rano brać prysznic na przemian z wody cieplej i zimnej. Natrzeć ciało octem jabłkowym i ubrać się. Po kilku dniach takiego hartowania poprawi się krążenie krwi i zniknie wrażliwość na zimno.

Zwichnięcia. Sporządzić mazidło z 2 łyżeczek octu jabłkowego, 2 łyżeczek wywaru z tymianku, l łyżeczki esencji terpentynowej i l żółtka. Wymieszać jak emulsję i masować zbolałe miejsce. Preparat ten może być stosowany w przypadkach bólów mięśniowych z powodu przeziębienia lub dużego wysiłku. Zalecana jest również glinka zmieszana z octem jabłkowym.

Żylaki. Rano masować nogi ruchem do góry, stosując roztwór z wywaru liści wino-grona czerwonego (l litr wody, garść liści) i octu jabłkowego w proporcji 1:3. Wieczorem popijać l łyżeczkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki wody przegotowanej.

ocet jabłkowy

 
 
 
Źródło: J. Górnicka „Apteka natury” – Poradnik zdrowia.

 

 

Print Friendly