toksyny 2

Ogólne strategie zmniejszające poziom toksyn w domu cz. 2

Nie jest łatwo stwierdzić występowanie konkretnych toksyn w domu. To z kolei dyktuje, jakie kroki należy podjąć w celu ograniczenie ekspozycji na nie. Dlatego ważne jest poznanie ogólnych zasad zwalczania toksyn. Ich przestrzeganie w dużej mierze ograniczy ich obecność.

Ogólne informacje o toksynach w naszych domach znajdziesz   Jak pozbyć się toksyn cz. 1 – czytaj dalej (kliknij) natomiast w kolejnym wpisie Szczegółowe strategie zmniejszające poziom toksyn w domu cz. 3 – czytaj (kliknij) .

Oto kilka ogólnych strategii w celu ograniczenia ogólnego poziomu toksyn w domu:

 1. Używaj tylko naturalnych produktów czyszczących w domu. Większość składników do przyjaznych zdrowiu  środków czystości można zakupić w sklepie lub intrenecie i tworzyć własne zdrowe środki czystości.
 2. Stworzenie polityki „bez butów” w domu. Aby radykalnie zmniejszyć ilość pestycydów i innych substancji chemicznych, które mogą podnieść zewnątrz, goście i członkowie rodziny zostawiają buty przy drzwiach. Pozostałości toksycznych związków chemicznych mogą czasami latami trwać w dywanach, chodnikach lub wykładzinach.
 3. Unikaj korzystania z produktów chemicznych zwalczania insektów. Istnieją bezpieczne, nietoksyczne alternatywy dla zwalczania szkodliwych owadów w domu.
 4. Uprawiaj rośliny doniczkowe, które detoksykują powietrze. Naukowcy zbadali, że niektóre rośliny doniczkowe, które są przydatne w absorpcji potencjalnie szkodliwych gazów i oczyszczania powietrza wewnątrz domów np. paproć, palma, filodendron, dracena.

  Rośliny są istotnym elementem w odtruwaniu naszego domu.

  Rośliny są istotnym elementem w odtruwaniu naszego domu.

 5. Zmień lub wyczyść filtry od pieca, wentylacji, klimatyzacji zgodnie z zalecaniami producenta.
 6. Przestaw się  na naturalne kosmetyki, w tym szampon, pastę do zębów, dezodoranty.
 7. Unikaj sztucznych odświeżaczy powietrza, środków do zmiękczania tkanin lub innych syntetycznych substancji zapachowych, które mogą zanieczyszczać powietrze.
 8. Unikaj pielęgnacja trawników substancjami chemicznymi. Pozostałości po nich łatwo przedostają się do pomieszczeń, gdzie zalegają w dywany i na meble tapicerowanych. Użyj do pielęgnacja trawników naturalnych metod, które eliminują potrzebę nawozów sztucznych i herbicydów.
 9. Czy Twoja woda z kranu jest sprawdzona? Jeśli występują zanieczyszczenia, należy zainstalować odpowiedni filtr wody na wszystkich bateriach (nawet tych pod prysznicem lub wanną).
 10. Stosuj produkty o niskiej ilości lotnych związków organicznych (VOC): farby, uszczelniacze, wykończenia, wykładziny podłogowe. Sprawdź czy na etykietach jest informacja „low-VOC” lub „zero-VOC”
 11. WENTYLACJA!!! Nowoczesne domy i firmy są tworzone tak, aby być szczelne. Oznacza to, że  toksyny też są w nich uszczelnione. Zamknięty jest dopływ świeżego powietrza z zewnątrz! Aby prawidłowo wentylować pomieszczeniach w zimie zostaw otwarte drzwi i okna po przeciwnych stronach domu, mieszkania na 5 – 10 minut. Meble, ściany i wszelkie duże przedmioty zachowają ciepło i pomogą szybko przywrócić temperaturę pomieszczenia.

 

Print Friendly

2 thoughts on “Ogólne strategie zmniejszające poziom toksyn w domu cz. 2

 1. [...] W poprzednich wpisach Jak pozbyć się toksyn w naszym życiu cz. 1– czytaj (kliknij) i Ogólne strategie zmniejszające poziom toksyn w domu cz. 2 – czytaj (kliknij)  opisałam ogólne zasady pozbywania się toksyn z naszego domu,  w tym opiszę ją [...]

 2. [...] informacje o toksynach w naszych domach znajdziesz   Jak pozbyć się toksyn cz. 2 – czytaj dalej (kliknij) natomiast w kolejnym wpisie Szczegółowe strategie zmniejszające poziom toksyn w domu cz. 3 – [...]

Comments are closed.