naturalna-pasta-do-zebow-przepis

Piękny, zdrowy uśmiech – naturalna pasta do zębów, przepis.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego większość past do zębów dla dzieci nie zawiera fluoru? Ponieważ, dzieci z pewnością połkną trochę pasty w trakcie mycia zębów, a fluor jest bardzo toksyczny.

W rzeczywistości, zjedzenie tubki pasty do zębów z fluorem zabiłoby dziecko (i poważnie zaszkodziło dorosłemu). Większość ludzi nie wie, że związki fluorku, które dodaje się do pasty do zębów oraz wielu napojów i żywności są zazwyczaj odpadem przy produkcji aluminium, nawozów lub też nawet z elektrowni jądrowych.

Kilkukrotnie w ciągu dnia korzystamy z produktów do higieny jamy ustnej.  Nasze dziąsła są bardzo ukrwione, w wyniku czego do naszego organizmu łatwo przenikają substancje zawarte w produktach do higieny jamy ustnej. Zazwyczaj w kupowanej paście do zębów znaleźć można takie szkodliwe dla nas składniki jak:

Laurylosiarczan sodu (SLS) – środek pieniący, który podrażnia tkanki. SLS zwiększa przepuszczalność skóry, błon śluzowych umożliwiając łatwiejszą przyswajalność innych substancji przez organizm. Często jest w jego składzie odnaleźć można ślady dioksyn. Reaguje z innymi składnikami, tworząc nitrozoaminy.

Triclosan  pierwotnie zarejestrowany był jako pestycyd. Badania wiążą go z powstawaniem raka, zaburza hormony tarczycy i wpływa na pracę serca.

Fluor  jest rakotwórczy.  Truje cały organizm i powoduje uszkodzenia tarczycy. Stosowany miejscowo fluorek może pomóc zapobiegać próchnicy zębów u osób, które źle się odżywiają. Jednak jest mnóstwo dowodów, na to jakie szkody w organizmie wyrządza: fluoroza zębów, osteoporoza,  zwyrodnienia, guzy mózgu, fluoroderma i inne. W rzeczywistości, najnowsze badania na uniwersytecie Harvarda stwierdziły, że narażenie dzieci na fluorek może upośledzać rozwój ich neurologiczny Źródło.

Domowa, naturalna pasta do zębów – przepis

3 łyżki sody oczyszczonej (łagodny materiał ścierny)
1 łyżka stołowa drobno zmielonej soli morskiej (łagodnie antybakteryjna, wybiela zęby, wzmacnia dziąsła)
kilka kropli olejku eterycznego z mięty lub dowolnego innego np.: anyżu, goździków,
2  łyżeczki oleju kokosowego lub 4 gliceryny roślinnej
Opcjonalnie:
1 łyżeczka ksylitolu lub szczypta (kilka kropli) stewii (opcjonalne, nadają słodki smak a, ksylitol naturalnie pomaga zapobiegać próchnicy)
½  łyżeczki suszonej szałwii drobno zmielonej (szałwia działa przeciwbakteryjnie, jednak ma wyrazisty  smak)

Sól morską zmiel w młynku do kawy, na bardzo drobny proszek. Wymieszaj sól z sodą i olejkiem. Na tym etapie możesz już się zatrzymać i używać jako proszek do zębów. Wymieszaj z olej kokosowym, aż pasta nabierze właściwej konsystencji. Umieść w małym,  szczelnym słoiczku. Dla celów higienicznych dobrze jest dla każdego członka rodziny przygotować odrębny słoiczek.

Print Friendly

Incoming search terms:

 • domowa pasta do zębów
 • naturalna pasta do zębów przepis

6 thoughts on “Piękny, zdrowy uśmiech – naturalna pasta do zębów, przepis.

 1. [...] z takich produktów jest naturalna pasta do zębów – przepis.  Jednak taką mam już naturę, że lubię zmiany, nowe doświadczenia i [...]

 2. Jaśmina pisze:

  Czy zamiast oleju kokosowego można dać oliwę z oliwek?

  1. Green pisze:

   Trudno mi określić czy oliwa sprawdzi się w tym przepisie. Spróbuj i daj znać jaki jest efekt tej podmiany.

 3. Ala pisze:

  Jak długo można przechowywać taką pastę?

  1. alice560 pisze:

   Pasta powinna stać w zimniejszym miejscu ( np. nie przy kaloryferze) i jej trwałość jeżeli jest przechowywana w łazience to ca 6 tygodni, w lodówce 3 m-ce.

 4. alice560 pisze:

  Uwielbiam tą pastę. Kiedy pierwszy raz umyłam nią zęby poczułam, że jeszcze nigdy nie były tak czyste. Wrażenie niesamowite. Smak trochę intensywny, ale dla tego efektu warto :)

Comments are closed.