Maść z korzenia żywokostu.

Polski Żeń-szeń – Żywokost ( Symphytum officinale L).

Na początku XVII wieku napisano pierwszą rozprawę na temat cudownych właściwości leczniczych Żywokostu.

Już wtedy podkreślano jego właściwości leczenia głęboko ciętych ran i kości oraz jego działanie przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne. Dzieje się to dzięki zawartości dużych ilości śluzu, alkantoniny oraz mniejszym asparaginy, jodu, kwasu krzemowego, wapnia i kwasu dębiankowego.

W jaki sposób dzisiaj możemy go stosować? Warto wiedzieć jak to jedno z najbardziej pożytecznych leczniczo ziół może pomóc w leczeniu wielu schorzeń, a także poprawić urodę.

Jak wskazuje nazwa tej rośliny ożywia ona kości i nie tylko – w tradycji ludowej nazwano go „Żywym Gnatem”. Badania potwierdzają, że żywokost posiada właściwości nabłonkotwórcze, pobudza do wzrostu nową tkankę, działa przeciwzapalnie. Żywokost możemy stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Jego wewnętrzne zastosowanie w postaci herbatki pomaga w leczeniu wrzodów żołądka i innych dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunki, zapaleniu krtani i oskrzeli, zapaleniu opłucnej. Dwie łyżeczki od herbaty korzenia z żywokostu zalewamy szklanką zimnej wody i gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem około 15 minut. Spożywamy w ciągu dnia od 2 do 4 szklanek. W przypadku zapalenia płuc dobrym rozwiązaniem jest wino żywokostowe – 5 świeżych korzeni, drobno pokrojonych, zalewamy 1 litrem białego wina i zostawiamy na  6 tygodni.

Dużo bardziej rozpowszechnione jest zewnętrzne zastosowanie tej rośliny.  W tym przypadku możemy stosować okłady ze zmielonych korzeni (pasta), świeżych liści, octu, nalewki lub maści, a przy niektórych schorzeniach kąpieli lub półkąpieli (hemoroidy).

Nacieranie nalewką z korzeni 2 razy dziennie pomaga w obrzęku stawów i reumatyzmie. Okłady z nalewki goją rany wewnętrzne i zewnętrzne, uszkodzenia tkanek różnego rodzaju, krwawe wylewy, zmiażdżenia i złamania. Okłady z papki z liści lub ciepłe ze zmielonych korzeni leczą ropne zapalenie kości oraz dolegliwości związane z zwichnięciami, udarem mózgu i przeciążeniem. Okłady z papki z korzenia są niezwykle skuteczne w leczeniu porażeń, owrzodzenia występującego z żylakami, guzkach i wypukłościach np. kostek, bólach karku, a także bolesnych kikutów po amputacji. Natomiast okłady z octu żywokostowego pomagają w obrzękach, stłuczeniach, siniakach czy krwiakach.

Na uporczywy kaszel pomaga zażywanie 2 razy dziennie jednej łyżeczki żywokostu wymieszanego z miodem akacjowym.

Poniżej w tabelce zestawienie metod stosowania żywokostu.

Herbata

2 łyżeczki od herbaty zalać 250 ml zimnej wody i podgrzewać na wolnym ogniu.

Nalewka

Dobrze wymyte, drobno pokrojony korzeń zalewamy alkoholem, tak aby je zakrywał i pozostawiamy  na 14 dni w ciepłym, słonecznym miejscu miejscu.

Pasta

Wysuszone korzenie, drobno zmielone wymieszać z bardzo gorącą wodą i kilkoma kroplami dowolnego oleju. Ciepłą masę położyć na lnianą ściereczkę i obłożyć chore miejsce.

Maść

6 korzeni pokroić na drobne kawałki i gotować przez chwilę z 150 gr smalcu, po zdjęciu z ognia zmieszać i dodać 100 ml oliwy, zostawić w na 24h, po czym delikatnie podgrzać i przecedzić przez gazę do słoiczków. Przechowywać w lodówce.

Wino

5 korzeni, drobno pokrojonych, zalać 1 l białego wina i odstawić na 6 tygodni. Pomaga w schorzeniach płuc.

Liście

Świeże liście umyć i rozwałkować wałkiem, przyłożyć na chore miejsce.

Ocet

250 gr suszonych korzeni zalać 300 ml octu spożywczego i zostawić na 2 tygodnie.

Warto również stosować żywokost jako kosmetyk do sporządzania maseczek, szczególnie dla cery wrażliwej. Przygotowuje się je tak jak pastę i po ca 15 minutach zmywa. Zapewnia gładką, jędrną  i długo młodą cerę.

Maść z korzenia żywokostu.

Maść z korzenia żywokostu.

 

Literatura:
Ożarowski A., Jaroniewski W – Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie.
Kuźnicka B. Dziak M.  Zioła i ich stosowanie
Ożarowski (red.) – Ziołolecznictwo – Poradnik dla lekarzy
Maria Treben – Apteka Pana Boga

Print Friendly

Incoming search terms:

  • żywokost maść jak zrobić
  • jak zrobić maść z żywokostu
  • Masc z zywokostu
  • zywokost
  • nalewka z zywokostu
  • maść żywokostowa
  • maść żywokostowa jak zrobić
  • żywokost maść
  • maść z żywokostu przepis
  • nalewka z żywokostu przepis

5 thoughts on “Polski Żeń-szeń – Żywokost ( Symphytum officinale L).

  1. Aleks pisze:

    A mocy tej rośliny przekonałem się po raz pierwszy około roku temu. Nalewka z żywokostu pomogła mi dosłownie stanąć na nogi.

  2. Weronika pisze:

    Też słyszałam o właściwościach i zaletach tej rośliny. W końcu muszę gdzieś to dorwać i sprawdzić :-) Bardzo fajny wpis, przydatny!

    Zapraszam także do siebie, również blog o tematyce ekologicznej : https://coztaekologia.wordpress.com/

    Pozdrawiam ! :)

    1. Alicja L pisze:

      Polecam wypróbować :)

  3. [...] Korzeń żywokostu – więcej o żywokoście. [...]

Comments are closed.