Różnego rodzaju zapalenia, bóle mięśni, nerwobóle towarzyszą nam od czasu do czasu.
Wiemy, jak potrafią być uciążliwe w długim okresie.
Na bazie wyciągu olejowego z ziół, które posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozgrzewające można łatwo wykonać w domu maść.
Maść ta jest niezwykle skuteczna dzięki kompleksowemu zastosowaniu ziół o szerokim spektrum działania, a jej wykonanie zajmuje 20 minut.
Do wykonania maści potrzebne nam będą zioła suszone:
Kwiat arniki – wykorzystywany w medycynie ludowej od wieków. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, pomagają w leczeniu skręceń i stłuczeń, przyczyniają się do poprawy ukrwienie i przyspieszają gojenie.
Korzeń żywokostu – więcej o żywokoście.
Cayenne – pieprz cayenne, stosowany w medycynie już w starożytności. Posiada działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Zawiera składnik aktywny o nazwie kapsaicyna. Stosowany miejscowo, pomaga złagodzić wszystkie rodzaje bólu, z neuropatią włącznie oraz bóle pleców, skurcze mięśni, bóle miesiączkowe, a nawet zapalenie stawów.
Korzeń imbiru – używany od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie chińskiej na wszelkiego rodzaju dolegliwości, w tym zapalenia stawów, bóle mięśni, działa przeciwzapalnie. Poprawia krążenie i zmniejsza napięcie w zmęczonych mięśniach.
Kurkuma – posiada liczne właściwości lecznicze, nie tylko pomaga złagodzić napięcie mięśni i ból, ale także zapalenie stawów i artretyzm. Jednym z jej składników jest kurkumina, które w naturalny sposób pomaga obniżyć poziom enzymów w naszym organizmie, które powodują stan zapalny (warto stosować jako przyprawę).
Rozgrzewająca maść przeciwbólowa na bazie wyciągu olejowego
z arniki, żywokostu, kurkumy, imbiru i cayenne – przepis.
Składniki: 1 łyżka pieprzu cayenne1 łyżka imbiru w proszku
1 łyżka kurkumy w proszku
1 łyżka kwiatu arniki
1 łyżka korzenia żywokostu
1 szklanka oleju
2/3 szklanki smalcu lub ¼ szklanki startego wosku pszczelego
Zioła zalać oliwą z oliwek (lub innym olejem) i zostawić na tydzień w ciepłym miejscu (może być kaloryfer) – raz dziennie wstrząsnąć. Przefiltrować przez gazę. Przelać do miski i umieścić w kąpieli wodnej. Dodać wosk lub smalec i podgrzewać do ich rozpuszczenia mieszając. Przelać do pojemników. Wmasowywać w chore miejsca (nie na otwarte rany) 2-3 razy dziennie. Po zastosowaniu umyć ręce. Przechowywać w lodówce.
Użycie: Maść wmasować w bolące miejsce. W przypadku występowania bólu przewlekłego bólu, takiego jak zapalenie stawów, należy stosować codzienne, a pierwsze efekty mogą być widoczne po tygodniu lub nawet dwóch.
Bezpieczeństwo: Maść do użytku zewnętrznego. Nie stosować na otwarte rany lub rany. Nie stosować podczas ciąży lub karmienia. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Należy unikać stosowania w obrębie twarzy i innych błon śluzowych, bo będzie palić. Należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie umyć ręce po użyciu lub używać rękawic podczas stosowania maści.
Incoming search terms:
- jak zrobić domową maść niedźwiedzią ?
- masc rozgrzewajaca przeciwbolowa
Wypróbowałam powyższy przepis, maść wyszła w konsystencji i kolorze super (użyłam wosku pszczelego) ale w działaniu kiepska. Nie poczułam rozgrzewania, a po użyciu mięśnie mi odrobinę zdrętwiały, nieprzyjemne uczucie.
Środki pochodzenia roślinnego nie działają od razu. Zazwyczaj trzeba jest stosować minimum tydzień, dwa aby odczuć realne zamiany. Działają one wolniej jednak ich oddziaływanie dłużej się utrzymuje. W zależności od rodzaju problemu, na jaki zastosowała Pani maść, pierwsze odczucia mogą być różne. To że mięśnie stężały, to znak że maść działa.
Żonę pobolewają kolana przy zmianach ciśnienia, ciekawy jestem czy ta maść pomoże. Sprawdzimy i damy znać.
Też jestem ciekawa rezultatów. Pozdrawiam. Alicja
W jakies formie powienien byc dodany kwiat arniki?
Sproszkowany susz z kwiatow?
Prosze o odpowiedz,
Pozdrawiam
Karol
Kwiat nie musi być sproszkowany, wystarczy go pokruszyć. Pozdrawiam