grejpfrut

Sprzątaj używając ekologicznych środków czystości – przepisy.

Jak już pisałam w poprzednich wpisach, zrobienie przyjaznych zdrowiu ekologicznych środków sprzątających jest zadaniem stosunkowo łatwym i tanim. Spróbujcie je wykonać, jest to bardzo twórcza zabawa, a dzięki użyciu różnych olejków aromatycznych Wasz dom, mieszkanie za każdym razem może pachnieć inaczej i dopasowywać się do Waszego samopoczucia.

Ważnym elementem każdego przepisu są naturalne olejki aromatyczne (eteryczne). O zastosowaniu olejków powstała nawet odrębna nauka – aromaterapia, jednak podstawowe ich przeznaczenie przybliżę w kilku słowach, wybierając te które są bardzo wartościowe i posiadają wielokierunkowe, pozytywne oddziaływanie.

grejpfrut

Olejek grejpfrutowy – mój ulubiony, po jego użyciu w środkach czystości dom pachnie bajecznie świeżo i intrygująco. Dodatkowo olejek ten ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, dzięki czemu dezynfekuje sprzątane powierzchnie. Po sprzątaniu wlewam jeszcze parę kropli do kominka aromaterapeutycznego, aby utrwalić ten zapach w domu. Zapach ten relaksuje i odpręża. Polecam. Sama opracowałam też recepturę uniwersalnego środka czyszczącego w oparciu o wywar z mydlnicy z tym olejkiem – zapraszam do sprawdzenia CleanEcoGarden.

Olejek lawendowy – kolejny olejek o bardzo szerokim spektrum oddziaływania na otoczenie: przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo. Jego zapach wywiera korzystny wpływ na nasze samopoczucie, odprężając i poprawiając samopoczucie.

Olejek z drzewa herbacianego – ten olejek o intensywnie ziołowym, specyficznym zapachu jest najsilniejszym naturalnym środkiem antybiotycznym. Dlatego szczególnie wskazanym jest do zastosowań w sprzątaniu pomieszczeń, gdzie przebywają dzieci i osoby chore.

Można oczywiście zgodnie ze swoimi upodobaniami stosować inne olejki, jednak te podane wyżej to moje ulubione.

Dzisiaj podam Wam 3 przepisy na uniwersalne płyny czyszczące. W kolejnych wpisach podam przepisy na specyficzne rodzaje sprzątania.

Uniwersalny płyn czyszczący I

2 szklanki wody
¾ szklanki wody utlenionej
½ szklanki octu
25 kropli olejku aromatycznego
 

Uniwersalny płyn czyszczący II

2 szklanki gorącej wody (ca 60oC)
2 łyżeczki boraxu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
4 łyżeczki soku z cytryny
25 kropli olejku aromatycznego
 

Uniwersalny płyn czyszczący III

2 szklanki gorącej wody (ca 60oC)
1 łyżeczka boraxu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżeczki octu
½ łyżeczki mydła roślinnego lub np. Białego Jelenia
1 łyżeczka soku z cytyny
25 kropli olejku aromatycznego

Do pustej butelki po stosowanej dotychczas chemii gospodarczej wlać wodę. Dodawać po kolei składniki. Wstrząsnąć, aby się połączyły. Można używać bezpośrednio na powierzchnię przy pomocy końcówki spray lub w rozcieńczeniu do mycia podłóg.

Print Friendly

One thought on “Sprzątaj używając ekologicznych środków czystości – przepisy.

  1. [...] Sprzątaj używając ekologicznych środków czystości – przepisy. [...]

Comments are closed.