ekologiczny-płyn-do-mycia-naczyn

Płyn do mycia naczyń – domowy, ekologiczny – zrób to sam.

W naszych domach powoli dominują zmywarki do naczyń, często jednak korzystamy jeszcze z ręcznego mycia naczyń. Jest to szybkie rozwiązanie, gdy mamy niewielką ilość naczyń do umycia, no i nie wszystkie naczynia można myć w zmywarce. Warto wtedy robić to samemu wykonanym ekologicznym płynem do mycia naczyń.

Płyn, na który przepis podam, poniżej ma konsystencje gęstego balsamu i jest skutecznym rozwiązaniem do bieżącego mycia naczyń. Nie pieni się on obficie jak środki komercyjne, gdyż nie dodajemy do niego surfaktantów, a składa się on w 100% ze składników naturalnych, przyjaznych dla człowieka i środowiska. To, że ten płyn się nie pieni, jednak nie oznacza, że nie myje naczyń. W naszej świadomości piana kojarzy się z myciem, jest to jednak częściowo utrwalony przez producentów stereotyp. Naczynia przy zastosowaniu tego płynu są czyste i odkażone.

Z tych składników powstanie ekologiczny płyn do naczyń.

Z tych składników powstanie ekologiczny płyn do naczyń.

Olejki eteryczne, będące częścią przepisu, zwiększają moc czyszczącą płynu, gdyż posiadają właściwości między antyseptyczne. Dzięki temu płyn ten skutecznie zwalcza bakterie i zarazki. Olejkiem o najsilniejszym działaniu antyseptycznym jest olejek drzewa herbacianego. Ma on silne właściwości sterylizujące i dość intensywny ziołowy zapach.

Ekologiczny, domowy płyn do mycia naczyń – przepis.

450 ml wody
1 łyżka startego na tarce naturalnego mydła
1 łyżeczka boraksu
30 kropli olejku eterycznego – np. mięta, tymianek, cytryna
 

Zagotuj wodę w czajniku. W misce rozmieszaj mydło i boraks. Wlej do niej wodę i mieszaj do rozpuszczenia składników. Pozostaw do ostygnięcia mieszając od czasu do czasu. Płyn zacznie gęstnieć. Po ostygnięciu dodaj olejek eteryczny i  przelej do pojemnika po płynie do naczyń. Gotowe. Stosowanie takie samo jak komercyjnego płynu do naczyń.

Podziel się swoją opinią na temat płynu w komentarzach.

Print Friendly

Incoming search terms:

 • jak zrobić płyn do mycia naczyń
 • ekologiczny płyn do mycia naczyń
 • jak zrobić płyn do naczyń
 • domowy płyn do mycia naczyń
 • domowy płyn do naczyń
 • jak zrobic plyn do mycia naczyn
 • ekologiczny płyn do naczyn
 • naturalny płyn do mycia naczyń
 • JAK ZROBI
 • Domowy plyn do naczyn

4 thoughts on “Płyn do mycia naczyń – domowy, ekologiczny – zrób to sam.

 1. wasyl102 pisze:

  Zrobiłem dzisiaj ten płyn, ale on się kompletnie nie pieni. Nie nadaje się nawet do mycia kubka po herbacie… :/

  1. alice560 pisze:

   W tekście dotyczącym płynu, jest napisane, że się nie pieni, ale to nie oznacza że nie myje naczyń. Myje i są one czyste. W naszej świadomości mamy zakorzenione, że tylko jak coś się pieni to myje a tak nie do końca jest. W płynie tym nie ma SLS czy innych substancji pieniących. Najlepiej wlać wodę, a następnie dodać płyn i umyć naczynia. Opłukać pod bieżącą wodą. Naczynia są czyste. Zapewniam, bo go stosuję.

 2. marta pisze:

  witam.czy borax jst bezpieczny? nalezy uwazac na tenproszek podczas twozenia srodkow czystosci?
  co jesli naczynia beda zle oplukane?

  1. alice560 pisze:

   Boraks jest całkowicie naturalny. Jego nazwa chemiczna to tetraboran sodu, czyli składa się z boru i sody. Bor jest niezbędnym minerałem, które organizm potrzebuje do budowy kości oraz prawidłowego działania układu immunologicznego oraz funkcji mózgu . W niektórych krajach jest dodawany do żywności, gdyż ma działanie odkażające i konserwujące. Oczywiście, że naczynia należy opłukać, jednak śladowe ilości które mogą pozostać nie powinny oddziaływać niekorzystnie. Boraks jest bardzo powszechnie używany w środkach „zielonej chemii”.

Comments are closed.