Przetacznik leśny

Przetacznik leśny – niepozorne ziele, bogate w zdrowie.

Jednym z moich wiosenno – letnich zainteresowań jest zbieranie ziół. Trzy tygodnie temu podczas spaceru natknęłam się na roślinkę, której zdjęcie znajduje się poniżej. W tradycji ludowej mówi się o niej ” zdrowie świata”, ponieważ posiada ona wyjątkowe właściwości lecznicze… o których napiszę poniżej. Ta roślina to Przetacznik leśny (Veronica officinalis L.).

Proszę nie mylić z bardziej pospolicie występującym przetacznikiem ożankowym.

Przetacznik leśny

Przetacznik leśny

Trzy tygodnie temu nazbierałam kilka garści i zalałam alkoholem w celu przygotowania wyciągu, który utrwali jego właściwości lecznicze. Wczoraj zlałam alkohol i od przyszłego tygodnia zaczynam małą kurację tym specyfikiem. A w jakim celu?

Jak zrobić taką nalewkę – wystarczy świeżo zebrane zioło opłukać, pokroić drobno, wsypać luźno do słoika i zalać alkoholem 40%. Pozostawić w ciepły miejscu na 2 tygodnie. Następnie zlać przez gazę i dobrze wycisnąć. Nalewka gotowa.

Tak jak wspomniałam działanie przetacznika jest bardzo rozległe. Właściwie to najlepszą kuracją jest picie herbatki ze świeżego kwitnącej rośliny, jednak ze wzglądu na to, że mieszkam w Bydgoszczy, byłoby to dosyć problematyczne, by po codziennej pracy pędzić jeszcze za miasto i szukać rośliny. Dlatego, ze względu na wygodę osobiście preferuję wyciągi alkoholowe z ziół.

A wracając do właściwości przetacznika, to dwie z nich szczególnie skłoniły mnie do jego zebrania, a mianowicie:

1. Regeneruje nerwy po przemęczeniu pracą umysłową, poprawia pamięć i koncentrację.

2. Oczyszcza krew z toksyn.

Dodatkowo posiada jeszcze inne, cenne  właściwości lecznicze:

1. Pomaga w schorzeniach reumatycznych i artretycznych.

2. Obniża poziom cholesterolu.

Jak przedstawiłam, przetacznik wspomaga organizm w walce ze zróżnicowanymi dolegliwościami.

Ja stosować go będę min. 2 tygodnie po 10 kropli, 2 razy dziennie (powinno się 3, ale nie będę brała do pracy, bo może to zostać różnie odebrane). Mam nadzieję, że w tym wakacyjnym okresie dzięki przetacznikowi szybciej zregeneruję swoje siły mentalne.

Print Friendly

Incoming search terms:

  • przetacznik leśny
  • ziele przetacznika
  • przetacznik
  • przetacznik zastosowanie
  • ziele przetacznika zastosowanie
  • przetacznik roślina lecznicza
  • przetacznik właściwości