Przygotowanie ziół, aby odpowiednio wydobyć z nich substancje lecznicze, wymaga pewnej wiedzy. Istnieje kilkanaście metod, aby przygotować zioła jako lekarstwa. W tym artykule przedstawię najbardziej popularne.
Metody te różnią się od siebie tym jakiego rozpuszczalnika użyjemy do ekstrakcji substancji.
Metody ekstrakcji ziół:
- Herbatka (napar, Infusum) – najprostszy sposób na wydobycie z roślin substancji leczniczych. Przygotowujemy ją ze świeżych lub suszonych części roślin. Rozdrobnione zioło (30g świeżego lub 15g suszonego) zalać 500 ml gotowanej wody. Zaparzać 8 – 10 min, lub do momentu gdy napar nabierze koloru. Przecedzić (przez gazę, len) wypić tego samego dnia lub wykorzystać do kąpieli.
- Macerat (Maceratio) – niektóre substancje rozkładają się pod wpływem temperatury, tracąc swoje lecznicze właściwości i dlatego nie należy ich gotować. Zioła (30g świeżego lub 15g suszonego na 500 ml) zalewamy wodą o temperaturze pokojowej i pozostawiamy na 10 -12 godzin. Przecedzamy i pijemy.
- Odwar (Decoctum) – substancje z niektórych roślin trudno wydobyć, dlatego trzeba rozdrobnione zioła zalać gorącą lub zimną wodą i gotować przez 5-30 min. – zgodnie ze wskazaniem dla danej rośliny. Po upływie czasu gotowania odstawiamy na 20-30 min. pod przykryciem, następnie przecedzamy i pijemy.
- Wyciągi olejowe (Olea) – niektóre substancje rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego też można pokrojone drobno zioła zalać olejem słonecznikowy, lnianym lub oliwą z oliwek. Słoik wypełniamy świeżym ziołem, zalewamy olejem, tak aby zioła były w całości przykryte. Odstawiamy w ciepłe i słoneczne miejsce na 2-6 tygodni. Następnie przecedzamy przez gazę, wlewamy do ciemnych pojemników. Przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.
- Nalewki (Tinctura) – alkohol bardzo dobrze wydobywa substancje z wnętrza roślin. Aby przygotować nalewkę należy słoik napełnić luźno pokrojonymi drobno ziołami i zalać alkoholem tak, aby były całkowicie zakryte. Następnie mieszamy łyżką, aby pozbyć się powietrza i zakręcamy słoik. Odstawiamy w ciemne lecz ciepłe miejsce na 2-4 tygodni, od czasu do czasu mieszając. Po tym okresie przecedzamy przez gazę do ciemnego naczynia. Tak przyrządzone nalewki zachowują aktywne działanie nawet przez 5 lat o ile przechowywane są w ciemnym i chłodnym miejscu.
- Octy – zioła można również zalać octem, możemy użyć do tego zarówno świeżych jak i suszonych ziół. Słoik wypełniamy ziołem, zalewamy octem spirytusowym lub jabłkowym, tak aby zioła były w całości przykryte. Odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Następnie przecedzamy przez gazę, wlewamy do ciemnych pojemników. Możemy używać jako dodatek kulinarny, do okładów, kąpieli, nacierań.
- Soki – uzyskujemy za pomocą sokowirówki, pijemy świeże, gdyż wtedy posiadają najwięcej właściwości leczniczych.
- Maści – cztery kopiaste garście świeżych ziół, drobno pokroić. Rozgrzać 500 g smalcu wieprzowego (najlepiej ekologicznego). Wsypać zioła do gorącego tłuszczu i pozostawić na ogniu aby chwilę skwierczał. Zdjąć z kuchenki i odstawić na 24h w chłodne miejsce. Następnego dnia lekko podgrzać i przecedzić przez gazę, dobrze wyciskając ziele. Przelewamy do małych, ciemnych pojemniczków.
Sposoby przygotowania ziół cz. 2.
[...] Zioła – sposoby przygotowania cz. 1 [...]
[...] informacji o przygotowywaniu wyciągów – Sposoby przygotowania ziół cz. 1, Sposoby przygotowania ziół cz. 2. Część zerwanego ziela [...]