szkodliwe-substancje-w-kosmetykach

Bliższa ciału koszula – czyli jakie substancje nas trują w kosmetykach? – cz. 1

W życiu jedną z największych sił jest motywacja. Napisano setki książek na jej temat.

Tym artykułem, chcę Wam dać motywację, do zastanowienia się nad jak bardzo chemia komercyjna, która nas otacza, wpływa na nasze zdrowie.

Chcę dać Wam powody, dla których warto samemu robić naturalne alternatywy środków pielęgnacyjnych.

Jest to zabawa, która nie zajmuje dużo czasu, a sprawia dużo frajdy.  

Nie zawsze mamy świadomość tego, że skład kosmetyków do pielęgnacji ciała nie są  regulowane tak jak skład żywności. Z tego względu  wiele  z nich może zawierać i zawiera toksyczne chemikalia. Niektóre z tych substancji  dodaje się celowo, inne są ich zanieczyszczeniami, a jeszcze inne powstają w wyniku łączenia niektórych składników bazowych. Część z tych substancji niestety bezpośrednio oddziałuje lub akumuluje się w naszym organizmie i w długim okresie wpływa negatywnie na jego funkcjonowanie, powodując choroby.

Na półkach sklepowych znajdziesz mnogość substancji, niektóre z nich posiadają bardzo niskie ryzyko dla zdrowia, podczas gdy inne są znane jako substancje rakotwórcze lub wywołujące inne poważne problemy zdrowotne. Jeśli chcesz stosować  prawdziwie „naturalne” produkty, musisz nauczyć się czytać etykiety, aby móc ustalić, które  z tych składników są dla Ciebie przyjazny.

Jeżeli więc chcesz tego co najlepsze dla Twojego ciała, rozpocznij od unikania następujących substancji:

Parabeny

Co to jest?

Parabeny są dodatkami, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, często stosowane jako środek konserwujący w produktach kosmetycznych (i również w pewnych produktach spożywczych).

Dlaczego są niebezpieczne?

Parabeny łatwo przenikają przez skórę i oddziałują na gospodarkę hormonalną. W organizmie „podszywają” się one pod estrogeny (hormony żeńskie) i zakłócają działanie organizmu w wielu ważnych segmentach. Parabeny zostały wykryte w tkance raka piersi, co sugeruje możliwy związek pomiędzy parabenami w kosmetykach a rakiem.

Gdzie występują?

Parabeny w składzie można znaleźć w syntetycznych perfumach (choć nie zawsze będą one wymienione na etykiecie), dezodorantach, pudrach i podkładach, balsamach, pomadkach do ust, szamponach, odżywkach, żelach do mycia ciała i większość innych kosmetyków, które zawierają wodę. Parabeny są rodziną związków chemicznych, tak więc pojawiają się one pod wieloma nazwami na etykietach.

Na etykietach szukaj:  Methylparaben, etyloparabenu, propyloparaben, butyloparaben oraz innych składników kończy się na -paraben.

Ftalany

Co to jest?

Ftalany są to substancje chemiczne, które są stosowane jako rozpuszczalniki, barwniki, plastyfikatory, oraz jako „nośnik” w wielu kosmetyków i perfum.

Dlaczego są niebezpieczne?

Naukowcy uzgodnili, że ftalany mogą powodować szereg problemów zdrowotnych i reprodukcyjnych. Ftalany mogą nie tylko być wchłaniane przez skórę, ale również wdychane, gdy znajdują się w  wodzie kolońskiej czy perfum. Badania wykazały, że ftalany mogą powodować uszkodzenie nerek, wątroby, płuc i układu rozrodczego. Zostały one połączone zmniejszonej liczby plemników, zaburzeniami aktywność hormonów, a nawet raka wątroby i  piersi.

Gdzie występują?

Ftalany można znaleźć w produktach takich jak perfum, wody perfumowane, szampony, kremy do rąk, Eye linery, cienie do oczu, tusze do rzęs,  szminki, bronzery, lakiery do paznokci, żele do włosów, dezodoranty, lakier do włosów i balsam po goleniu. Istnieje kilka form ftalanów, które mogą być ukryte w produktach firmy kosmetycznych.

Na etykietach szukaj: diethly ftalanów (DEP), ftalan dimetylu (DMP), benzylobutylu (BzBP) i ftalanu dibutylu (DBP).

Druga część artykułu.

szkodliwe-substancje-w-kosmetykach

Print Friendly

One thought on “Bliższa ciału koszula – czyli jakie substancje nas trują w kosmetykach? – cz. 1

  1. [...] kosmetyków”, niekoniecznie dla nas zdrowe, o których pisałam już wcześniej: artykuł 1 i artykuł [...]

Comments are closed.