Zapewne powiecie, że się powtarzam pisząc, że chemia komercyjna w postaci kosmetyków czy też tej do sprzątania truje, ale niestety takie są fakty. W artykule przedstawię następne substancje, które stosowane są w kosmetykach i niestety nas trują.
Aby całkowicie uniknąć toksycznych składników w swoich kosmetyków i produktów higieny osobistej, najlepiej zastąpić je produktami w domowych wersjach. Pozwala to na pełną kontrolę ich składu oraz umożliwia tworzenie produktu, który jest idealnie dopasowany dla Ciebie.
W pierwszym artykule opisałam część szkodliwych substancji, dzisiaj kolejna seria.
Produkty pochodne z rafinacji ropy naftowej.
Co to jest?
Pochodzące z ropy naftowej, produkty uboczne jej rafinacji. Substancje na bazie ropy naftowej tworzą na skórze barierę, nie pozwalając jej swobodnie oddychać. Produkty te wykorzystywane są przez firmy, ponieważ są one bardzo tanie.
Dlaczego są niebezpieczne?
Pochodne produkty naftowe tworzą barierę na skórze, przez co zakłócają naturalne procesy wymiany gazowej przez skórę oraz parowania przez nią. Prowadzi to do niewłaściwego nawodnienia skóry. Ponadto skóra jest największym organem ciała i często wspomaga przeciążone organy wewnętrzne w detoksykacji. Gdy produkty ropopochodne są aplikowane na skórę mogą zakłócać proces detoksykacji organizmu. Produkty naftowe są także łączone z procesami przedwczesnego starzenia się skóry, a także traktowane jako czynnik rakotwórczy.
Gdzie występują?
Produkty uboczne ropy naftowej znajdują się w produktach takich jak wazelina, oliwka dla dzieci, produkty do pielęgnacji włosów, środki nawilżające skórę, dezodoranty, mydła, maści i inne.
Na etykietach szukaj: wazelina, olej mineralny, parafina, olej parafinowy, parafina, glikol propylenowy, PVP / VA copolymere, alkohol izopropylowy.
Formaldehydy
Co to jest?
Stosowany do wyrobu żywic syntetycznych, włókien chemicznych, barwników i jako środek odkażający. W kosmetykach stosowany jako konserwant. Jego numer jako dodatku do żywności to E 240.
Dlaczego są niebezpieczne?
Formaldehyd został sklasyfikowany jako substancja rakotwórcza przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC). Formaldehyd wywołuje również podrażnienia skóry.
Gdzie występują?
Formaldehydy i konserwanty uwalniające formaldehydy można znaleźć w niektórych lakierach, szamponach, mydłach w płynie, płynach do kąpieli, klejach do paznokci, pastach do zębów, żelach do włosów, produkty do pielęgnacji włosów w tym wygładzających i innych.
Na etykietach, poszukaj: DMDM hydantoiny, Diazolidinyl mocznik, imidazolidynylomocznik, quaternium-15, 2-Bromo-2-nitropropan-1 ,3-diol, i hydroxylmethylglycinate sodu.
1,4-dioksan
Co to jest?
Według Environmental Working Group 1,4-dioksan jest określony jako „niepożądany produkt uboczny metody procesu zwanego etoksylowanie stosowane, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry w produktach ropopochodnych. Chociaż 1,4-dioksan może być łatwo usunięty z produktów zanim zostaną sprzedane, jednak jego powszechne występowanie w produktach oznacza, że wielu producentów nie wykonują tej czynności.
Dlaczego jest niebezpieczny?
Kilka organizacji, w tym Agencji Ochrony Środowiska (EPA) oraz US National Toxicology Program (NTP), zaklasyfikowała 1,4-dioksan jako prawdopodobny czynnik o wpływie rakotwórczym dla ludzi. Wpływa niekorzystnie na narządy wewnętrzne, wykazuje neurotoksyczności i prowadzi do wad wrodzonych u niemowlat.
Gdzie występuje?
Znajduje się w większości produktów, które wytwarzają piany, takich jak szampony, mydła w płynie, płyny do kąpieli, itp. Może być również znalezione w piankach do włosów i innych produktach.
Na etykietach szukaj: PEG (glikol polietylenowy), oraz wszelkie inne składniki, które zawierają „eth”, podobnie jak „laureth”, „ceteareth”, „OLETH” itp.
Zapachy syntetyczne
Co to jest?
Syntetyczne substancje zapachowe są dodawane do produktów aromatyzujących. Te aromaty mogą zawierać znaczną listę substancji chemicznych, które nie muszą być ujawniane na etykietach, ponieważ większość tych zapachów to unikalna mieszanka skomponowana przez producentów. (skład substancji zapachowych uważany jest za tajemnicę handlową). Zamiast tego, zobaczysz tylko „parfum” na wykazie składników.
Dlaczego są niebezpieczne?
Niestety, syntetyczne substancje zapachowe mogą składać się z różnorodnych szkodliwych składników takich jak ftalany, produktów ubocznych w rafinacji ropy naftowej i parabenów. (Patrz informacje powyżej). Inne szkodliwe składniki syntetycznych zapachów m.in. toluenu (aka metylo benzen), aldehyd octowy, tlenek styrenu, acetonitryl, i piżmo tetralina (AETT), z których wszystkie zostały powiązane z występowaniem problemów zdrowotnych. Ponieważ firmy nie podają listy wszystkich substancji chemicznych, które tworzą ich syntetyczne zapachy, jesteś to w zasadzie „tajemnicza mieszanka toksyn”. Większość aromatów syntetycznych mogą powodować lub nasilać alergie, bóle głowy lub astmę.
Gdzie występują?
Można znaleźć syntetyczne substancje zapachowe w kolońska, perfumy, dezodoranty, i niemal wszystkich innych produktów do higieny osobistej na rynku.
Na etykietach szukaj: zapach lub perfum.
Aby całkowicie uniknąć toksycznych składników w swoich kosmetyków i produktów higieny osobistej, najlepiej zastąpić je produktami w domowych wersjach. Pozwala to na pełną kontrolę ich składu oraz umożliwia tworzenie produktu, który jest idealnie dopasowany dla Ciebie.
[...] Producenci zasłaniają się tajemnicą handlową i nic dziwnego, skoro to jeden z bardziej dochodowych biznesów. A z raportu wynika, że niektóre z tych substancji mogą niekorzystnie wpływać lub akumulować się w organizmie. Opis i oddziaływanie niebezpiecznych substancji znajdujących się w kosmetykach na organizm przedstawiłam w artykule. [...]