wstep-jak-zrobic-mydlo-w-domu

Zrób mydło w domu – mity na temat własnego wyrobu mydła.

Zrobienie własnego mydła „chodzi” za mną od kilku lat i w końcu kilka miesięcy temu zrobiłam je. Co mnie do tego przekonało?  Brak ciekawych alternatyw. Co to oznacza? Mydła, które w sklepach nazwane są „naturalne szare mydło – 100%; jeleń” itd., wcale takimi nie są. Co prawda udało mi się znaleźć jedno mydło bez takich polepszaczy, ale jedno to nie wybór, więc zaczęłam sama robić mydło. W najbliższym czasie przedstawię wam jak samodzielnie zrobić w domu mydło. Na początku cyklu, chcę Wam pokazać, że nie ma się czego bać i dzięki temu zachęcić do eksperymentowania.

Jeżeli spojrzycie na skład tzw. mydła naturalnego, szarego czy jeleń w sklepie, to zauważycie że, zawierają w swoim składzie substancje SLS-so podobną lub Tereasodium EDTA. Są to „ulepszacze kosmetyków”, niekoniecznie dla nas zdrowe, o których pisałam już wcześniej: artykuł 1 i artykuł 2.

Dlatego, warto zrobić mydło samemu w domu, nie jest to wcale takie trudne i chcę Wam pokazać, że mity jakie wokół tego narosły nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Mit nr 1

Zrobienie mydła w domu jest trudne.

Czy zrobienie mydła w domu jest trudne? Otóż nie, uważam, że duża część przepisów kulinarnych jest trudniejsza od zrobienia mydła. Wystarczy przecież połączyć 2 składniki, o takiej samej temperaturze, dobrze je rozmieszać, przelać do foremek i czekać. Trudne ? No nie. Postaram się wam przedstawić własnoręczny wyrób mydła w sposób prosty, taki jak on jest. Aby uczynić przekaz dobrze zrozumiały podczas, gdy ostatnio robiłam mydło, nagrałam dla Was film.

Mit 2

Można zrobić mydło bez ługu (wodorotlenku sodu – „Kreta”).

Nie można zrobić mydła bez tej substancji. Mydło powstaje w wyniku reakcji zmydlania tłuszczu przez związek zasadowy. Najczęściej stosową zasadą jest wodorotlenek sodu. W domach spotkaliśmy się z  jego działaniem w postaci preparatu „Kret” – do udrażniania rur. Wiemy, że reakcja wtedy przebiega stosunkowo burzliwie, jednak ten proces można kontrolować. Mydło produkowano już 3000 lat pne, a jako związek zasadowy stosowano wtedy popiół drzewny najczęściej bukowy, tzw. potaż.

I właśnie ta substancja budzi wiele obaw w wyrobie mydła. Jednak przy zachowaniu niewielkich środków ostrożności można ograniczyć niebezpieczeństwo ze strony tej substancji.

Mit 3

Wytwarzanie mydła jest niebezpieczne.

Przy wytwarzaniu mydła należy zachować ostrożność. W życiu codziennym ostrożność musimy zachowywać często, idąc ulicą, jadąc rowerem czy samochodem itd. Wystarczy zabezpieczyć się w odpowiedni sposób: rękawiczki, okulary, maseczka, fartuch i ocet, który zneutralizuje skutki ługu. Ważne jest również zadbanie o bezpieczeństwo dzieci w trakcie robienia mydła oraz po jego zrobieniu i odpowiednie zabezpieczenie przed nimi przy przechowywaniu wodorotlenku sodu.

Najlepiej, aby robić to w czasie ich drzemki lub gdy są na spacerze.

Mit 4

Trzeba mieć dużo dodatkowych sprzętów, aby zrobić mydło.

Aby zrobić mydło w domu, wystarczą sprzęty, które na co dzień używamy w gospodarstwie domowym. Po ich umyciu, mogą one być nadal wykorzystywane do innych prac. Potrzebne będą garnek, blender, miarki, miseczki, szpatułka oraz foremki. Ich mycie, jeżeli nie ma konieczności szybkiego, powtórnego użycia warto odłożyć na 2-3 dni, gdyż wtedy pozostałości mydła zaczynają się już pienić i łatwiejsze jest ich mycie. Jeżeli używasz zmywarki, wykonaj 2 cykle mycia. Powierzchnie, które były wykorzystywane podczas robienia mydła, przetrzyj octem.

Mit 5

Aby zrobić mydło w domu, trzeba mieć dużo różnorodnych składników.

Aby zrobić podstawowe mydło wystarczy jeden z gatunków tłuszczu oraz wodorotlenek sodu (soda kaustyczna) i to wszystko. Oczywiście im bardziej wzbogacimy skład mydła, tym bardziej różnorodnych efektów możemy oczekiwać. Zależy to tylko od naszych potrzeb i fantazji.

Oczywiście, że można kupić mydło w sklepie, jednak samodzielne zrobienie da nam możliwość  realizacji fajnych, nietuzinkowych pomysłów na naturalne mydło.

W następnych artykułach napiszę jak przygotować się i zrobić w domu mydło.

zrobic-mydło-w-domu

Print Friendly

Incoming search terms:

 • domowe mydło
 • jak zrobić mydło domowym sposobem
 • mydło ręcznie robione przepis
 • domowy wyrób mydła
 • do wyrobu mydła

5 thoughts on “Zrób mydło w domu – mity na temat własnego wyrobu mydła.

 1. Agnieszka Rzyczniok pisze:

  Witam serdecznie mam pytanie , co pani sadzi o glicerynie roslinnej w plynie ,czy dodaje ja pani do kosmetykow? I drugie pytanie jak mam sprawdzic jakie Ph ma moje mydlo dla skory jesli nie mam paskow czy mozna inaczej?

  1. Alicja L pisze:

   Najlepiej jednak użyć pasków. Na allegro kosztują z przesyłką ok 10 zł

   Gliceryny roślinnej używałam dotychczas do robienia wyciągów roślinnych zamiast alkoholu. W kosmetykach jeszcze jej nie używałam. Jak będzie miała Pani ciekawe spostrzeżenia proszę o podzielnie się ze mną. Pozdrawiam Alicja

 2. [...] 1. Wprowadzenie; 2. Przygotowanie; 3. Wytwarzanie [...]

 3. [...] Chcesz dowiedzieć się więcej o przygotowaniu do zrobienia mydła przeczytaj Jak zrobić mydło w domu cz1 i Mity na temat zrobienia mydła w domu. [...]

 4. [...] Zrób mydło w domu – mity na temat własnego wyrobu mydła. [...]

Comments are closed.