przetacznik-czarny-bez-akacja-przepisy

Co w trawie piszczy i śpiewa w drzewach – praktycznie.

Na przełomie maja i czerwca kwitnie w tym samym czasie najwięcej roślin, z których dużo wykorzystuję do wykonania różnych wyrobów – nalewek, suszu, czy też wina.

Tak więc w tym tygodniu pracy będzie co niemiara.

Zachęcam do zapoznania się i wypróbowania przepisów.

Większość z nich wykorzystuję z satysfakcjonującym skutkiem od kilku już lat i nie wyobrażam sobie, że mogłabym zaniechać ich przygotowania.

1. Kwiaty czarnego bzu.

Kwiaty czarnego bzu są surowcem, z którego bardzo chętnie korzystam. We wcześniejszych wpisach podawałam już właściwości czarnego bzu oraz przepisy z których korzystam.

 - na zimowe infekcje polecam syrop z kwiatów czarnego bzu – pomaga w leczeniu oraz zmniejsza dotkliwość objawów grypy,

- wino z kwiatów czarnego bzu – przepis na wino z kwiatów czarnego bzu,

- nalewka z kwiatów czarnego bzu – bzówka – przepis poniżej. Wolę lżejsze nalewki, które są zrobione na bazie wódki 40% i taki też jest ten przepis.

2. Kwiaty akacji

- wino z kwiatów akacji ma niepowtarzalny smak trochę miodowy, warto zrobić takie wino i popijając zimą wspominać słoneczne dni.

3. Przetacznik leśny

- nalewka z przetacznika leśnego posiada wszechstronne działanie, obniża cholesterol, poprawia pamięć.

Tak więc plany na nadchodzący tydzień przedstawiają się rzeczywiście ambitnie.

Przepis na nalewkę z kwiatów czarnego bzu – bzówka

0,7 l wody
0,7 kg cukru
4 cytryny (2 całe + sok z 2)
15 – 20 kwiatów czarnego bzu
1l wódki 40%

Zagotuj wodę, dodaj cukier oraz pokrojone 2 cytryny wraz z skórką (uprzednio wyszorowane i wyparzone). Gotuj  ok 10 min. Przed końcem gotowania dodaj sok z pozostałych 2 cytryn. Wystudź i włóż kwiaty czarnego bzu. Zostaw na 24 h, wyjmij cytryny, a kwiaty wraz z syropem przełóż do słoja i dodaj alkohol. Pozostaw w ciepłym, słonecznym miejscu na 10-14 dni. Przecedź przez gazę i wlej do butelek. Można już pić, jednak z upływem czasu smak jest coraz bardziej pełny. Nalewka ma właściwości lecznicze, pomocna do rozgrzania organizmu po przemarznięciu i podczas infekcji grypowych. Nie jest taka mocna jak na spirytusie, gdyż ma ca 20%.

przetacznik-czarny-bez-akacja-przepisy

 

Print Friendly