olejek-cytrynowy-zastosowanie

Naturalny olejek cytrynowy – sprawdź 11 jego zastosowań.

Naturalne olejki eteryczne są znane z wielu właściwości leczniczych i aromaterapii.

Lubię cytrusy, a olejki grejpfrutowy, pomarańczowy czy cytrynowy należą do moich ulubionych.

Poniżej przedstawiam więc 11  domowych i leczniczych zastosowań olejku cytrynowego wraz z informacją w jaki sposób go używać.

Sprawdź jak możesz wykorzystać go dla swojego zdrowia, piękna oraz w domu. 

Schorzenia dróg oddechowych

Olejek cytrynowy może być stosowany w połączeniu z leczeniem do inhalacji parowej – na świszczący oddech, przeziębienia, kaszel i inne choroby górnych dróg oddechowych. W ten sposób nie powinien być stosowany u chorych z astmą. Do inhalacji parowej z olejku cytrynowego (o ile nie posiadamy inhalatora) można użyć dużej miski lub garnka w wrzącą wodą dodając kilka kropli olejku z cytryny. Wystarczy nakryć głowę ręcznikiem, pochylić się nad garnkiem i głęboko oddychać przez kilka minut. Jeżeli w jakimkolwiek momencie leczenia poczujesz się źle, zaprzestań jego stosowania od razu.

Środek do dezynfekcji

Olejek cytrynowy jest posiada właściwości dezynfekujące. Można dodać kilka kropel do wody w rozpylaczu i spryskać nim powietrze – wysterylizuje,  odświeży i zneutralizuje go. Tą samą miksturą można także spryskiwać na blaty stołów i innych powierzchnie w celu ich odkażenia.

Płyn do płukania ust

Olejek cytrynowy może być stosowany jako płyn do płukania ust. Dodaj kilka kropli do szklanki z wodą i wypłucz usta. Płukanka ta neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust oraz tworzy nieprzyjazne środowisko dla bakterii w jamie ustnej.

Energetyzacja

Dla szybkiego, orzeźwiającego zastrzyk energii należy dodać do szklanki z wodą kilka kropli olejku z cytryny oraz  olejku miętowego i wypić.

Środek odstraszający owady

Kilka kropli olejku z cytryny wlej do butelki ze sprayem wypełnionego wodą. Rozpyl na skórze jako środek odstraszający owady. Nie należy stosować tej metody gdy przebywamy na słońcu. Należy też unikać ekspozycji na słońce przez 12 godzin po zastosowaniu olejku z cytryny na skórze. Metoda ta najlepiej nadaje się w nocy lub w pochmurne dni.

Zgaga

Dodać kilka kropli olejku z cytryny do szklanki wody. Wypić pełną szklankę. Tak podany olejek neutralizuje kwas w żołądku.

Kaszel, ból gardła, gorączka

Dodanie kilku kropli olejku z cytryny do szklanki wody i wypicie tego napoju może pomóc złagodzić ból gardła, kaszel uspokoić i stłumić gorączkę (można również płukać gardło). Olejek cytrynowy walczy zarówno z bakteriami jak i wirusami.

Włosy, skóra i paznokcie

Olejek cytrynowy może być używany do walki z tłustą skórą głowy i tłustymi włosami. Należy go wcierać w skórę po rozcieńczeniu w olejku bazowym. Posiada właściwości oczyszczające i jest często składnikiem domowych produktów do włosów. Jedną z rzeczy, o których warto pamiętać przy użyciu cytryny na włosach jest to, że jeśli wystawimy je na  słońce, olejek cytrynowy może reagować w taki sposób, że rozjaśni je się trochę. Olejek cytrynowy jest również doskonały pokarm dla paznokci i może pomóc w zwalczaniu grzybicy paznokci.

Lęk

Badania naukowe wykazały antydepresyjne właściwości olejków eterycznych. Szczególnie na tym tle wyróżniły się olejki cytrynowy i lawendowy. Najlepszym sposobem korzystania są  w tym wypadku inhalacje i kąpiele.

Pamięć i przejrzystość myśli

Olejek cytrynowy używany w połączeniu z olejkiem rozmarynowym może pomóc zwiększyć pamięć, zwiększa koncentrację i zapewnić większą jasność myśli. Wystarczy 3-5 kropli z każdego z olejków dodać do wody w kominku do aromaterapii i aromatyzować nim powietrze.

Żywność

Do naturalnego jogurtu można dodać kilka kropli olejku z cytryny, łyżeczkę miodu i powstaje pyszny orzeźwiający jogurt.

 olejek-cytrynowy-zastosowanie

 

Ogólne informacje o olejku cytrynowym

Skład chemiczny

Główne składnikami chemicznymi olejku z cytryny są: pinen, kamfenu, b-pinen, sabinene, mircenu,-terpinen, linalol, b-bisabolene, limonen, trans-bergamotene, nerol i neral.

Środki ostrożności

Nietoksyczny, ale może powodować podrażnienia skóry, uczulające u niektórych osób. Nie należy stosować (nawet w niskim rozcieńczeniu) przy ekspozycji na słońce.

Właściwości terapeutyczne

Właściwości oleju z cytryny: przeciw anemii, antybakteryjny, antyreumatyczny, antymiażdżycowy, antyseptyczny, bakteriobójczy, wiatropędny, przeciw bliznom, detoksykujący, napotny, moczopędny, przeciwgorączkowy, hemostatyczny, hipotensyjny, owadobójczy.

Nie jestem lekarzem – specjalistą lecz pasjonatką medycyny naturalnej. Przed użyciem olejków w celu leczniczym należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.

 

Print Friendly

Incoming search terms:

  • olejek cytrynowy
  • olejek cytrynowy zastosowanie
  • olejek cytrynowy właściwości
  • olej cytrynowy