Korzystanie ze zmywarki do naczyń jest bardziej efektywnym rozwiązaniem, niż mycie ręczne.
Ważnym elementem związanym z ich użyciem są tabletki lub proszki do mycia.
Pisałam już o tym jak szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska mogą być środki komercyjne – Substancje szkodliwe, co nas truje w chemii gospodarczej – zobacz artykuł, dlatego dzisiaj podaję przepisy na proszek i tabletki do zmywarki.
Przepis na ekologiczne tabletki do zmywarki
1 szklanka boraksu 1 szklanka sody piorącej (kalcynowanej), nie jest to to samo co soda oczyszczona ½ szklanki soli (do wody twardej zalecana jest sól epsom) ¾ szklanki soku z cytryny opcjonalnie 10 kropli olejku eterycznego np. drzewa herbacianegoWymieszaj 3 pierwsze składniki w misce. Dodaj powoli sok z cytryny stale mieszając, tak aby zminimalizować burzenie.
Wypełnij proszkiem pojemnik od kostek do lodu.
Zostaw do wyschnięcia na ok. 24 godziny, a następnie wyjmij. Przechowuj w szczelnym słoiku. Stosuj 1 tabletkę na 1 cykl mycia.
Ekologiczny proszek do zmywarki – przepis.
1 szklanka boraksu 1 szklanka sody piorącej (kalcynowanej), nie jest to to samo co soda oczyszczona ½ szklanki soli (do wody twardej zalecana jest sól epsom) ½ szklanki kwasku cytrynowego opcjonalnie 10 kropli olejku eterycznego np. drzewa herbacianego
Wymieszać wszystkie składniki suche. Na koniec dodać olejek.
Przechowywać w szczelnym słoiku. Stosować 1 łyżkę na cykl mycia.
Incoming search terms:
- jak zrobić tabletki do zmywarki
- ekologiczne tabletki do zmywarki
- jak zrobić proszek do zmywarki
- domowy proszek do zmywarki
- domowe tabletki do zmywarki
- proszek do zmywarki
- ekologiczny proszek do zmywarki
[...] dawno trafiłam na stronie Greensign na przepis handmadowego ekologicznego proszku do zmywarki i postanowiłam go [...]
Witam, mam zamiar zakupić kilka składników do wyprodukowania w/w kostek.
Padło pytanie w sklepie chemicznym… czy mają być to środki o czystości laboratoryjnej czy też te z podstawowymi parametrami? Różnice w cenie są bardzo duże!
Pytam bo w przypadku zmywania część produktu zostaje na zmywanych naczyniach a później jest przez organizm wchłaniana..
Wystarczające są środki o podstawowej czystości tzw. „czyste” – 99% – 99,9%. Nawet środki spektralnie czyste mają zawartość 99,9999% związku. Udział ewentualnych domieszek jest po wypłukaniu mniejszy niż znikomy. Większą zawartość substancji chemicznych może pozostawić na naczyniach woda niż ten 1-0,1% domieszek po kilkakrotnym płukaniu w trakcie cyklu mycia. Boraks używany przeze mnie ma czystość 99,9%, a soda kalcynowana – 99,0-99,8% – tak wynika z kart dostarczonych przez producentów. Tak więc nie ma potrzeby, aby przepłacać i kupować np. czysty do analizy – cz.d.a.
Czy mogę pominąć kwasek cytrynowy podczas robienia proszku do zmywarki? Nie mam go akurat teraz, a skończyły mi się tabletki. Pozdrawiam, Meliana
Kwasek cytrynowy jest bardzo ważnym składnikiem i bez niego przepis się nie sprawdzi.
Właśnie doczytałem w innym serwisie, że sól epsom jest stosowana do "utwardzania" wody i używanie jej do tworzenia tabletek do zmywarki mija się z celem. Lepiej użyć zwykłej, gruboziarnistej soli kuchennej. Właśnie zrobiłem kostki z taką solą oraz kwaskiem cytrynowym zamiast soku z cytryny. Jak będą efekty to podzielę się wrażeniami. Pozdrawiam!
Spróbowałem! Jestem pod wielkim wrażeniem! Zrobienie kostek to dosłownie kilka minut pracy. Nie ma problemu z wyjęciem zaschniętych kostek z foremki. "Pranie" – bo to jest najważniejsze – udane w 100%. Naczynia są czyste, a co dla mnie także bardzo ważne: nie śmierdzą chemią, tzn. przepraszam – "wspaniałym zapachem" z kostek renomowanej firmy. Do tego koszt: jedna kostka "warta jest" około 38 gr. Jest to koszt do dalszego zmniejszenia. Wystarczy zamówić odpowiednio więcej surowca, wtedy koszty przesyłki mniej wpływają na koszt wykonania kostek. Proporcjonalnie najwięcej kosztowały cytryny. Pewnie też można je kupić taniej niż ja zrobiłem to wczoraj. Nie jest to jednak takie istotne. Tak czy owak jest taniej i zdrowiej! Polecam wszystkim niezdecydowanym!