toksyczne-srodki-do-prania

Sprawdź jak toksyczny jest środek do prania – a są proste, ekologiczne i tanie rozwiązania.

Częstość otrzymywania od znajomych złych informacji o ich stanie zdrowia (np. rak, alergie, choroby układu pokarmowego) niestety wzrasta. Współczujemy i dziwimy się temu.

Ale tak naprawdę należy sobie uświadomić, że w dużej części to wina toksycznej żywności i komercyjnej chemii zawartej w kosmetykach i środkach czystości.

Chemia gospodarcza jest trująca. To fakt!!!

Pranie to niekończące się zadanie w naszych domach. Substancje syntetyczne zawarte w komercyjnych środkach do prania nie są obojętne dla zdrowia. Sami podejmujemy decyzje o tym, że się trujemy, kupując te produkty. A podjęcie decyzji o stosowaniu ekologicznych środków jest nie tylko mądrą decyzją lecz również przynoszącą korzyści finansowe.

Jeśli decydujesz na stosowanie syntetycznych i toksycznych środków piorących wiedz, że ich pozostałości osadzają się na ubraniach i mogą być wchłaniane w skórę oraz wdychane.  Istnieje wiele toksyn i alergenów w detergentach, a oto te niebezpieczne składniki:

Sulfonian liniowego alkilobenzenu (LAS) – powoduje podrażnienie płuc, oczu i skóry, zwłaszcza w detergentach proszkowych. Nie jest biodegradowalny. Podczas produkcji wydzielany jest benzen, który jest rakotwórczy.  http://tech.money.pl/przemysl/patenty/ep-2295530-617207.html

Etanoloaminy (trietanolamina, diethnolamine) (EDTA) – działają drażniąco na skórę, oczy i płuca, mogą powodować alergie.  Działają destrukcyjnie na tkanki i są rakotwórcze. Wchłaniają się przez skórę mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, wątroby i nerek.

Krzemianu sodu – drażniący dla skóry, oczu i płuc oraz powoduje alergie . Nie jest biodegradowalny.

Siarczan sodu – Działający kontaktowo, podrażnia skórę i może powodować alergie. Poważne drażniący płuca i może powodować ataki astmy. Wolno ulega biodegradacji.

Podchloryn sodu – Silnie drażniący oczy, płuca i skórę. Uwalnia toksyczny chlor, który może uszkodzić wątrobę, nerki, serce,  układy odpornościowy i oddechowego. W pewnych warunkach jest bardzo niebezpieczny dla osób cierpiących na astmę lub serce. W środowisku reaguje ze związkami organicznymi, tworząc toksyczne związki chloroorganicznych, takie jak np. dioksyny. EPA klasyfikuje jego toksyczność w kategorii 1 – najwyższy stopień toksyczności.

Dodecylobenzenosulfonian sodu  - anionowy środek powierzchniowo czynny. Toksyczny dla płuc, układu nerwowego, błon śluzowych oraz niebezpieczne dla oczu i skóry.

Kwas nitrylotrioctowy (NTA) – podrażnia oczy i skórę, potencjalnie rakotwórczy.

A przecież istnieją, zdrowe, naturalne alternatywy dla tych substancji. W swoich wpisach podałam już przepisy, które możesz wykonać sam:

1. Przepis na ekologiczny proszek do prania – zrób to sam.

2. Przepis na ekologiczny płyn do prania – zrób to sam – idealny do tkanin kolorowych.

Sprawdź, jakie to proste.

Print Friendly