Układ nerwowy, tak jak pozostałe układy naszego organizmu jest narażony na działanie szkodliwych czynników (stres, pośpiech, toksyny) i ulega uszkodzeniom.
Ryzyko zakłócenia prawidłowego jego funkcjonowania można istotnie zmniejszyć, poprzez kilka prostych zmian w stylu życia, diecie i stosowania niektórych środków w domu.
Poniżej 10 sposobów na wzmocnienie układu nerwowego i odzyskanie dobrego samopoczucia.
4. Joga i medytacja
Praktyka jogi to bardzo dobry sposób na wzmocnienie układu nerwowego i bardzo polecam jej włączenie do codziennej rutyny. Chodzi tu o połączenie trzech jej elementów, takich jak pozycje jogi w formie asan, medytacji (dhyana) i właściwej praktyki oddechu (pranayama).
Ponadto joga poprawia nastroju, zmniejsza poziomu kortyzolu, wzmocnia system odpornościowy oraz poprawia ogólną kondycję fizyczną i psychiczną.
Niektóre asany jogi, które są szczególnie korzystne dla układu nerwowego obejmują (szczególnie tzw. pozycje odwrócone):
- Adho Mukha Svanasana (pies z głową w dół), Viparita Dandasana, Adho Mukha Vrksasana (stanie na rękach), Setup Bandha Sarvangasana (mostek), Sarvangasana (świeca), Paschimottanasana, Viparita karani i Shavasana.
Jak ważne jest, aby pozycje (asany) jogi wykonywać w odpowiedni sposób. Warto nauczyć się asan z joginem, a następnie ćwiczyć je codziennie.
5. Magnez
Magnezu posiada bardzo istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niedobór tego pierwiastka blokuje działanie wybranych neuroprzekaźników, które odpowiadają za przekazywanie bodźców pomiędzy komórkami nerwowymi.
Ponadto magnez wspomaga w organizmie produkcję serotoniny, która rozluźnia system nerwowy i przyczynia się do rozluźnienia mięśni.
Jedz więc pokarmy bogate w magnez, takie jak ciemna czekolada, szpinak, sałata, banany, morele, migdały, orzechy włoskie, soczewica, ryż brązowy i pestki dyni. Dobrym sposobem są transdermalne uzupełnienia niedoboru magnezu – więcej w poprzednim wpisie.
6. Kwasy tłuszczowe Omega-3
Aby zmniejszyć ryzyko słabego układu nerwowego, należy zacząć jeść również pokarmy bogate w kwasy omega-3.
Kwasy tłuszczowe Omega-3 – kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) – są ważne dla rozwoju i funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Te kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania neuronów i poprawy transmisji bodźców nerwowych.
Badanie opublikowane w Neuromolecular Medicine wskazuje na neurologiczne korzyści związane z kwasami tłuszczowymi omega-3 poprzez zmniejszenie ryzyka choroby neurodegeneracyjnej i ostrego uszkodzenia neurologicznego.
Produkty bogate w kwasy omega-3 to siemię lniane, orzechy włoskie, sardynki, łosoś, brukselka, kalafior, szpinak i olej rzepakowy.
7. Ćwiczenia
W 2005 roku badania opublikowane w Current Sports Medicine Reportszwracają uwagę, że regularne ćwiczenia ma głęboki wpływ na wiele systemów biologicznych w organizmie, w tym działanie ośrodkowego układu nerwowego oraz wpływa na samopoczucie psychiczne i funkcje poznawcze.
Chodzenie, bieganie, jogging, pływanie, jazda na rowerze to kilka aktywności, które są pomocne w utrzymaniu zdrowego układu nerwowego.
8. Sól Epsom
Sól Epsom (tzw. sól gorzka) jako sól do kąpieli posiada również dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Wspomaga układ mięśniowy i nerwowy w prawidłowym działaniu. Magnez w niej zawarty zwiększa poziom serotoniny, przez co poprawia nastrój, zmniejsza stres i sprzyja relaksowi. Kąpiel: 1-2 szklanki soli Epsom dodaj do gorącej wody i przebywaj w kąpieli min. 30 minut. Najlepsze skutki przynosi stosowanie 2 kąpieli tygodniowo.
9. Zielona herbata
Zielona herbata ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy. Aminokwas znany jako L-teanina w zielonej herbacie umożliwia podwyższenie poziomu dopaminy i serotoniny. To z kolei poprawia nastrój i zmniejsza stres. Ponadto kofeina zawarta w zielonej herbacie pomaga zwiększyć koncentrację, skupienie, koncentrację i zdolność myślenia. Natomiast, przeciwutleniacze w niej zawarte wpływają korzystnie na autonomiczny układ nerwowy, zmniejszają ryzyko wystąpienia raka, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, otyłości, choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Najlepiej pić zieloną herbatę z naturalnym miodem.
10. Rumianek
Rumianek jest popularnym ziołem, który może być stosowany jako łagodny środek uspokajający i zmniejszający niepokój. Jest również pomocny w przypadku problemów ze snem.
W badania opublikowanych w 2012 w Phytotherapy Research stwierdzono pozytywny wpływ olejku rumiankowego na funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Stosowanie:
- 2 łyżeczki suszonego rumianku zalej filiżanką gorącej wody. Przykryj na 5 minut. Przecedź, dodaj miód do smaku i pij 2 do 3 filiżanek herbaty dziennie.
- Ponadto, dodaj kilka kropli olejku z rumianku do ciepłej kąpieli i przebywaj w niej przez minimum 20 minut.
Dodatkowe wskazówki:
- Nie pal i nie korzystaj z innych produktów tytoniowych.
- Po męczącym dniu zapewnij sobie sługi sen.
- Kontroluj poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi.
- Pij dużo wody i innych płynów, gdyż odwodnienie nie jest dobre dla układu nerwowego.
- Ogranicz spożycie kofeiny i napojów alkoholowych.
- Dąż do zdobycia nowych umiejętności, aby stymulować mózg.
-
Kończ kąpiel z kilku sekundowym zimnym prysznicem, aby stymulować układ nerwowy. Należy jednak unikać regionu głowy.
Incoming search terms:
- jak wzmocnic system nerwowy