Zazwyczaj używamy dużo środków – szamponów wzmacniających, odżywek, maseczek, które uszczuplają nasze portfele, a niekoniecznie przynoszą zaplanowany skutek. Istnieją proste domowe sposoby, dzięki którym nasze włosy będą takie. Więcej, mnogość środków może spowodować wręcz odwrotny skutek. A w życiu często skuteczne są proste rozwiązania, a jednym z nich jest
ocet jabłkowy.
Włosy zbudowane są centrycznie i składają się z rdzenia, warstwy korowej oraz zbudowanej z łusek osłonki włosa. Często środki do pielęgnacji włosów nie domykają łusek na włosach, w wyniku czego osadzają się w ich zagłębieniach pozostałości tych środków, a włosy stają się suche i matowe. Podwyższone jest też wtedy negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych na ich strukturę.
Gdy włosy są w dobrej formie, warstwy leżą płasko a włosy są błyszczące i zdrowe.
Łuski otwierają się pod wpływem szamponów i odżywek do włosów, więc dobre ich spłukiwanie jest kluczem do sukcesu w ich pielęgnacji, gdyż:
- usuwa resztki produktów do pielęgnacji włosów i inne toksyny, dzięki czemu skóra i włosy są zdrowsze,
- zamyka łuski włosów więc włosy łatwiej się rozczesują i nie plączą,
- poprawia krążenie na skórze głowy,
- pomaga zachować dobrą równowagę pH,
- pomaga w specyficznej pielęgnacji włosów, takich jak wypadanie, sucha skóra głowy, łupież.
Zdrowe Włosy – przepis na naturalny środek do pielęgnacji włosów
1/3 szklanki wody 1/3 szklanki octu jabłkowego 1/3 szklanki soku z aloe vera kropli 5-10 olejki eteryczne z wyboru (ich opis poniżej)Połącz wszystkie składniki w pojemniku i dobrze wymieszaj. Płyn najlepiej jest przechowywać w plastikowym pojemniku pod prysznicem, aby mieć go zawsze pod ręką. Aby skorzystać, wymieszaj ok. 1 łyżkę z około 1 szklanką wody i wypłucz włosy po spłukaniu szamponu. Możesz ponownie spłukać wodą lub pozostawić bez spłukiwania.
Dodatkowe uwagi:
1. Jeżeli nie masz aloesu możesz użyć więcej octu jabłkowego, ale aloes ma wiele właściwości leczniczych, dlatego wolę go używać.
2. Możesz zostawić płukankę bez spłukiwania lub spłukać. Pozostawienie go na jakiś czas, szczególnie przy pierwszym użyciu, pomaga usunąć więcej nagromadzonych pozostałości i toksyn.
3. Używaj co najmniej raz w tygodniu, jednak możesz używać nawet kilka razy w tygodniu.
4. Trzymam plastikowy kubek w moim prysznicem. Kiedy spłuczę szampon wlewam około 1 nakrętki z butelki do mojego kubka i uzupełniam wodą.
5. Użyj dowolne olejki eteryczne. Poniżej znajduje się lista opcjonalnych olejów i ich możliwych korzyści.
Tłuste włosy – rozmaryn, cytryna, trawa cytrynowa, bazylia, paczula, ylang ylang, drzewa herbacianego
Suche włosy - miętowy
Wzrost włosów - rozmaryn, bazylia, lawenda, ylang ylang, drzewo cedrowe
Łupież - szałwia, cytryna, cedr, eukaliptus, lawenda, mirra, paczuli, drzewa herbacianego
[...] O szamponach i zawartych w nich substancjach pisałam już wcześniej. Podałam już też przepis na odżywiający szampon do włosów, który bardzo dobrze dba o włosy. [...]
czy zapach octu jest wyczuwalny np. podczas deszczu albo po ćwiczeniach, kiedy włosy są lekko mokre i skóra cieplejsza?
Ja używam swojego octu jabłkowego i nie zauważyłam, aby w takich sytuacjach był wyczuwalny ten zapach. Dodatkowo piję go codziennie rano z miodem i już drugi rok z rzędu nie dopadła mnie grypa. Polecam.