szampon-z-żyta-prowitamina-przepis

Przepis na eko-szampon do włosów z naturalnymi prowitaminami.

O szamponach i zawartych w nich substancjach pisałam już wcześniej. Podałam już też przepis na odżywiający szampon do włosów, który bardzo dobrze dba o włosy.

Jednak nie lubię monotonii i poszukuję nowych rozwiązań. Próbowałam mycia głowy samą sodą oczyszczoną ze spłukiwaniem octem jabłkowym, jednak to rozwiązanie u mnie się nie sprawdziło.

Dzisiaj przedstawię Wam zaskakująco prosty przepis na szampon z naturalnymi prowitaminami, dzięki któremu naturalnie zadbacie o włosy. Efekty są pozytywnie zaskakujące.   

Podstawowym składnikiem tego szamponu jest mąka żytnia! Zaskoczeni? Zobaczcie jaki skład posiada taka mąka.

Witaminy: witamina B1, witamina B2, witamina B3, witamina B6, witamina B12, witamina E, witamina K, beta-karoten, luteina.

Dodatkowo minerały: wapń, magnez, potas, mangan, selen i cynk, które zapobiegają przedwczesnej utracie włosów i zapewniają zdrowy wzrost włosów. Żyto zawiera też proteiny, kwas pantotenowy i kwasy tłuszczowe omega-3. No i jeszcze jeden istotny element – taki szampon ma bardzo korzystne pH około 5, czyli bardzo zbliżone do naturalnego pH skóry.

ph-szmponu-z-mąki-zyta-przepis

Jeśli używasz szamponu o zrównoważonym pH (4,5-5), to łuski twoich włosów zamykają się prawidłowo co sprawia, że włosy są zdrowe i lśniące.

Przepis na naturalny szampon z prowitaminami

3-4 łyżki mąki żytniej (ilość zależy od długości i grubości włosów)
Letnia woda (woda nie może być ciepła, gdyż szampony by się kleił)

I to już wszystkie składniki!  Mąkę, najlepiej organiczną, drobno zmieloną należy zmieszać z wodą tak, że przypomina płynną pastę.

Wystarczy teraz równomiernie nanieść szampon na mokre włosy, myć głowę masując i pozostawić na kilka minut, tak aby umożliwić składnikom na lepsze odżywienie skóry głowy i włosów. Następnie spłukać dobrze ciepłą wodą.

Dlaczego ten szampon jest skuteczny?

Mąka żytnia jest bogata w witaminy, białka i minerały. Pamiętacie reklamy w telewizji, gdzie mówi się o tym, że szampon zawiera prowitaminy. Cóż, szampony te zawierają kwas pantotenowy w formie syntetycznej, natomiast w mące żytniej, występuje on w naturalnej postaci. Nie obawiaj się, że włosy będą tłuste, gdyż szampon ten nie tylko odżywia ale i delikatnie myje (wchłania brud).

Jaki rodzaj mąki żytniej jest najlepszy?

Ja akurat jestem w takiej sytuacji, że mam możliwość korzystania z mąki z żyta, którą moi rodzice zawieźli do zmielenia w młynie, a żyto pochodziło z ich gospodarstwa.  Ogólnie najlepsza jest ciemna, drobno zmielona mąka żytnia.

Kto nie powinien go używać?

Osoby z celiakią, nie mogą go używać, ponieważ mąka żytnia zawiera gluten.

Porady:

Upewnij się, że cała mąka została spłukana z włosów, gdyż jeżeli zostanie na skórze głowy będzie ona swędzieć .

Upewnij się, że jest mąka jest drobno zmielona i nie zawiera fragmentów łusek (jeżeli zawiera, przesiej mąkę przez sitko), gdyż później trudno je wyszczotkować.

Szampon ten jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów włosów.

Uwaga! Nie można zastąpić mąki żytniej inną mąką. Powodem, że tylko można stosować mąkę żytnia jest to, że posiada ona mało glutenu i dzięki temu oczyszcza włosy. Nie należy eksperymentować z innymi gatunkami mąki, zwłaszcza mąki bogatej w gluten, gdyż nastąpi problem ze spłukaniem jej z włosów.

Print Friendly

Incoming search terms:

  • naturalny szampon
  • naturalny szampon do włosów
  • Szampon naturalny
  • naturalne szampony do włosów
  • naturalne szampony
  • naturalny szampon do włosów przepis

7 thoughts on “Przepis na eko-szampon do włosów z naturalnymi prowitaminami.

  1. Ewa pisze:

    Hej, a co polecasz polozyc na wlosy po farbowaniu? Czym umyc? Po farbie mam strasznie sztywne wlosy… A raczej niczym naturalnym nie pokryje siwych :(

    1. Alicja L pisze:

      Cześć. Trudno mi tak dokładnie odpowiedzieć, gdyż temat dbania o włosy jest tematem bardzo obszernym i zróżnicowanym. Mogę podpowiedzieć jak ja to robię. Włosy farbuję farbami ziołowymi z henną, nie mam jeszcze siwych włosów, ale u mojej mamy kryją one siwe włosy. Po ich zastosowaniu włosy są miękkie i błyszczące. Na suche włosy dobre jest ich olejowanie – w internecie znajdziesz dużo wpisów na ten temat. Dobrze też jest płukać włosy z odrobiną octu jabłkowego – lub picie octu jabłkowego na czczo z miodem. Opisałam tu tylko jak ja bym podeszła do tego problemu, ale być może są inne. Pozdrawiam i życzę powodzenia w zmaganiu się z tym problemem. Daj znać jak go rozwiązałaś.

  2. Gosc pisze:

    To jest jak cod!!! :)
    Wyprobowalam wczoraj i jestem wniebowzieta!
    Moje mocno rozjasnione wlosy po wyschnieciu
    sa bajecznie puszyste i takie odzywione:)
    Bardzo dziekuje za ten przepis
    Pozdrawiam!

  3. maniulka pisze:

    Cześć! Dzięki za wpis, wczoraj skorzystałam i umyłam tym sposobem włosy. Jestem bardzo zadowolona i lekko zszokowana efektem końcowym :) Mam długie, dość grube i w dodatku falujące włosy, niełatwo dobrać do nich szampon. Mikstura okazała się świetna, włosy są mięciutkie, a końce nie są wysuszone i się nie puszą. Chciałam Cię zapytać, czy próbowałaś kiedyś dodać jakiś olejek eteryczny dla przyjemniejszego zapachu? Czy to jednak przetłuści włosy? Czy zawsze robisz tę mieszankę na bieżąco? Pewnie jak trochę postoi to zrobi się zakwas na chlebek? :)
    Pozdrowienia!

    1. Alicja L pisze:

      Cieszę się, że jesteś zadowolona z przepisu. Olejku eterycznego jak najbardziej można dodać. Szampon najlepiej przygotowywać na bieżąco, gdyż jak słusznie zauważyłaś zrobiłby się z niego zakwas.

  4. Agudzi pisze:

    Witam.
    Od niedawna wprowadzam naturalny szampon, wlasnie z maki zytniej jednak wlosy sie po nim nie blyszcza (pomijajac to ze wygladaja na niedomyte/przetluszczone). Sa hmm oporne w dotyku. Czy tak wyglada poczatek przygody z naturalnymi metodami pielegnacji? Lub co robie zle?

    1. Alicja L pisze:

      Trudno mi powiedzieć co może być przyczyną. Czasami nasz organizm potrzebuje czasu na dostosowanie się. Może woda jest za zimna, albo włosy źle spłukane lub może trzeba trochę dłużej masować włosy. Ja po tym szamponie mam włosy pełne objętości i są czyste, jednak mam raczej włosy normalne – nie przetłuszczają się. Czasami wzbogacam szampon żółtkiem z jajka (mam szampon z dodatkową odżywką) lub spłukuję wodą z octem żywokostowym. Radzę popróbować. Osobiście bardzo lubię ten szampon.

Comments are closed.