Wiosenne słońce budzi w ludziach radość, a w przyrodzie pierwsze rośliny.
Jedną z takich pierwszych wiosennych roślin jest Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum).
Niedźwiedzie po przebudzeniu ze snu zimowego szukają właśnie tej rośliny aby odbudować siły witalne.
Co takiego zawiera w sobie czosnek niedźwiedzi i jak można go wykorzystać do regeneracji naszych sił dowiesz się w dalszej części artykułu.
Wczesną wiosną w nadrzecznych lasach, spod brunatnego tła ściółki wyrastają świeżo-zielone liście czosnku niedźwiedziego. Roślina ta posiada olbrzymią moc leczniczą – właściwości porównywalne z czosnkiem pospolitym, jednak jej moc jest silnie zwielokrotniona. Dotyczy to młodych zielonych liści, gdyż po wysuszeniu tracą one częściowo swoje właściwości lecznicze. Młode liście zbiera się w kwietniu i maju – przed zakwitnięciem, natomiast cebule późnym latem i jesienią (stosuje się je tak samo jak cebule czosnku). Roślina w swoim składzie zawiera dużą ilość soli mineralnych, witamin (zwłaszcza C) oraz szereg biokatalizatorów – substancji regulujących procesy w naszym organizmie. Ze względu na to, że roślina ta jest objęta częściową ochroną, warto uprawiać ją w swoim ogródku.
Najpotężniejsza siła związana z oczyszczeniem organizmu i przywróceniem witalności zawarta jest jednak w młodych liściach. Liście te można spożywać bezpośredni, kłaść na kanapki, posiekane stosować jako przyprawa do masła, zup, ziemniaków i innych potraw, których smak podkreśla się pietruszką. Można je również przygotowywać tak jak szpinak lub sałatę, mieszając z innymi dodatkami, gdyż mają piekący smak. Świetne jest połączenie z pokrzywą lub liśćmi czarnego bzu. Jedzenie świeżych liści oczyszcza krew, poprzez pobudzenie pracy nerek i pęcherza, co powoduje zwiększone wydzielanie moczu. Ważne jest wtedy picie odpowiedniej ilości płynów, aby wspomóc proces oczyszczenia. Dzięki oczyszczeniu krwi znikają też często chroniczne stany zapalne skóry, wypryski i krosty, a z każdym dniem wzrasta nasza energia. Żadne inne występujące u nas ziele nie oczyszcza tak dobrze żołądka, jelit i krwi.
Aby przez cały rok cieszyć się leczniczymi właściwościami czosnku, najlepszą metodą jest sporządzenie nalewki z liści. Nalewka ta pozwala zachować doskonałą pamięć, zapobiega zwapnieniu tętnic, działa korzystnie na żołądek i jelita.
Czosnek niedźwiedzi usprawnia pracę jelit – reguluje perystaltykę jelit. Wygania owsiki i inne robaki z organizmu. Dzięki jego regularnemu stosowaniu ustępują dolegliwości sercowe i bezsenność spowodowane zaburzeniami żołądkowymi, a także zawroty głowy, uścisk w głowie, duszności związane ze zwapnieniem tętnic i nadciśnieniem.
Wino z czosnku niedźwiedziego jest dobrym lekarstwem na choroby płuc – zaleganie flegmy, obrzęki płuc i duszności, szczególnie dla osób w starszym wieku.
Stosowanie
Świeże liście jako potrawa, dodatek lub przyprawa.
Nalewka z czosnku niedźwiedziego
Drobno pokrojone liście umieszcza się w słoiku i zalewa wódką 40% i pozostawia na słońcu lub ciepłym miejscu na 2 tygodnie. Zażywa się 3-4 razy dziennie po 10-15 kropli z niewielka ilością wody.
Wino z czosnku niedźwiedziego
Pełną garść świeżych, drobno pokrojonych liści zagotowuje się krótko z ¼ litra białego wina, słodzi do smaku miodem i pije wolno, małymi łykami w ciągu dnia.
Literatura: Maria Treben – Apteka Pana Boga Henryk Różański – Zielarstwo i metody fitoterapii.
Warto dodać, że czosnek niedźwiedzi w przydomowych ogródkach (oraz w naturze) lubi zacienione miejsca i próchniczną ziemię, można go do przydomowej uprawy zakupić w nasionach i sadzonkach, a pesto z jego udziałem (oraz prażonym słonecznikiem jako zamiennikiem orzeszków pini) jest sławne tam, gdzie zostanie przyrządzone i dodane. Smacznego!