dłonie-zimą-ekologia

Zimowe wyzwanie dla naszych dłoni – ekologiczne środki do pielęgnacji cz.1

Nasz dłonie i paznokcie zimą są szczególnie narażone wysuszenie i niekorzystne oddziaływanie mrozu i wiatru. 

Komercyjne środki pomagając skórze mogą niestety powodować inne, poważne zagrożenia dla zdrowia.

Używając ekologicznych środków można zminimalizować to zagrożenie i skutecznie zadbać o dłonie. 

Jakie zagrożenia, oraz w jaki sposób ekologicznie dbać o skórę przeczytaj.

Nie musisz kupować mnóstwa drogich kremów pielęgnujących dłonie i paznokcie, tym bardziej że zawierają one toksyczne związki chemiczne, aby skutecznie dbać o dłonie zimą. Naturalne środki mogą równie skutecznie ochronić twoją skórę. To Twój odpowiedzialny wybór na drodze do zdrowia Twojego i Twojej rodziny. A czego powinnaś się obawiać w środkach komercyjnych?

Wiele kremów do rąk zawiera toksyczne związki chemiczne, które gromadzą się w wątrobie i tkankach tłuszczowych, powodując problemy zdrowotne poprzez akumulację w wyniku długotrwałego stosowania.

Wiele popularnych substancji chemicznych stosowanych w płynach do mycia rąk powoduje suchość skóry i podrażnienie skóry. Jeżeli dodamy do tego suszenie ich powietrzem,  to stajemy się uzależnieni od kremów do dłoni (to chyba nie stało się przez przypadek ;) )

Substancje mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia występują w komercyjnych kremach do pielęgnacji dłoni. Typowymi składnikami tych kremów są parabeny (propyloparaben, metyloparaben, etyloparaben), alkohole, oleje mineralne i inne produkty destylacji ropy naftowej oraz substancje zapachowe i aluminium. Niektóre z nich są wchłaniane przez skórę i są wtedy bezpośrednio dostają się do krwiobiegu. Składniki te mogą wywoływać raka, chorobę Alzheimera, reakcje alergiczne oraz wiele innych zaburzeń.

Parabeny ulegają biokumulacji w wątrobie, piersiach i tkance tłuszczowej. Są one przyczyną podrażnienia i suchości skóry oraz wyzwalają reakcje alergiczne. W ostatnich badaniach łączy się ich stosowanie z skłonnością do powstawania raka sutka. Natomiast badania na zwierzętach wykazały, że parabeny zmniejszają liczbę plemników.

Jak wykazano w badaniach produkty ropopochodne (np. wazelina), nie tylko powodują zmiany nowotworowe,  ale także wpływają na długotrwałe wysuszanie skóry. Krem na bazie ropy naftowej nie wchłania się całkowicie, więc część pozostaje na powierzchni dłoni. Stan dłoni wydaje się wtedy poprawiać, bo ta tłusta warstwa stanowi maskę dla skóry. Powoduje to więcej problemów w przyszłości, gdyż skóra nadal pozostaje sucha pod warstwą tej tłustej maski.

Aluminium jest metalem ciężkim, który akumuluje się w organizmie. Wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie mózgu, przyczynia się do powstawania raka, choroby Alzheimera i stwardnienia rozsianego.  Spożywanie selenu jest wskazane, aby zneutralizować działanie metali ciężkich w organizmie.

Długa lista substancji chemicznych, które można znaleźć wewnątrz nowoczesnych kosmetyków wydaje się być nieskończona i jest całkowicie legalna, a  jej skład zależy tylko od producenta. Podawane są nazwy ogólne składników, pod pozorem „zachowania tajemnicy handlowej”.  Nasze zdrowie w tym wypadku nie jest żadnym priorytetem.

Warto więc sięgnąć  do naturalnych substancji, aby zadbać o piękną skórę i zdrowie, o tym w kolejnym artykule. Zimowe wyzwanie dla naszych dłoni – ekologiczne środki do pielęgnacji cz.2.

Print Friendly

One thought on “Zimowe wyzwanie dla naszych dłoni – ekologiczne środki do pielęgnacji cz.1

  1. [...] zagrożenia czają się w komercyjnych środkach do pielęgnacji dłoni dowiesz się z artykułu Zimowe wyzwanie dla naszych dłoni – ekologiczne środki do pielęgnacji cz.1 Naturalne środki pielęgnujące do [...]

Comments are closed.